Napětí v soudní síni se dá krájet. Soudce se chystá vynést verdikt a najednou jeho hlas přehluší vyzvánění. Mobily ruší také diváky v kině nebo vyučování ve škole či jednání na úřadě. Ve studovně blanenské knihovny lidé klidně vedou dlouhé telefonní hovory. Cedule, které vypnutí mobilu nařizují, ignorují.

Prosím, vypněte si před představením mobilní telefony. Upozorňuje diváky v boskovickém kině Panorama text na plátně. Ne všichni ale poslechnou. „Stává se, že lidem při promítání pípne esemeska nebo zvoní mobil. Specialita je to zvlášť při vyprodaných představeních. Přesto se situace oproti minulým letům zlepšila. Dřív diváci v kině dokonce telefonovali,“ uvedl šéf Panoramy Radek Pernica.

Bezohlední jsou občas návštěvníci blanenské knihovny. Ti neváhají telefonovat ve studovně a čítárně, kde se lidé potřebují soustředit. „Lidé chodí do studovny číst a ne poslouchat cizí soukromé nebo úřední hovory. Když už někdo telefonuje příliš dlouho, napomeneme ho. Je to bohužel častý problém,“ popsala pracovnice knihovny Eva Šebková.

Časté krádeže

Mobil má každé malé dítě. Policisté tak často řeší na Blanensku krádeže ve školách a na hřištích. „Děti chtějí stále kvalitnější telefony, některé je tak bohužel i kradou. Tyto případy řešíme ve školách, ale také na různých sportovištích, kde děti nechávají telefony ve skříňkách a podobně. Kradou se i v autobusech,“ vyjmenovala policejní mluvčí Iva Šebková.

Děti se porovnávají podle toho, jak moderní typ mobilu mají. To potvrdil i ředitel letovické základní školy. „ Ale mobily se u nás nekradou, děti je spíš ztrácejí,“ řekl Miloš Randula.

Učitelé musí sledovat, aby žáci nehráli hry nebo nečetli textovky ve vyučování. „Tento problém vygradoval zhruba před dvěma lety, kdy děti ještě byly mobilem fascinované. Museli jsme si tak zjednat pořádek. Přestože žáky upozorňujeme, aby telefon ve vyučování nezapínali, občas se to stane i teď, a to zejména na druhém stupni,“ sdělil Randula.

I žáci boskovické základní školy občas mobily někde zapomenou. Nalezené telefony se pak hromadí ve školním trezoru a nikdo se o ně nehlásí. „Rodiče asi dětem koupí nové. Máme však bohužel i případy, kdy si děti závidí nejnovější typy telefonů,“ řekla zástupkyně ředitele boskovické školy Dagmar Oujezská.

Ta upozornila, že mobily také některé problémy vyřeší. Třeba, když se děti ztratí na výletě nebo jiné výpravě. „Před odjezdem dám dětem vizitku se svým číslem, kdyby se některé z nich ztratilo, což se nám osvědčilo. Ne všichni žáci třeba stihli rychle nastoupit v Praze do metra a my jim ujeli. Pak jsme si volali, kam a jak mají za námi dorazit,“ uvedla příklad Oujezská.

I v soudní síni

Mobilní telefon občas zazvoní také přímo v soudní síni, přestože si je lidé před vstupem musí vypnout. „Stává se, že na to lidé zapomenou. Když ale mobil zazvoní, ihned jej ztiší a omluví se,“ sdělila soudkyně Okresního soudu v Blansku Michaela Zummerová. Notorické zapomnětlivce napomene.

Vyzvánění přerušuje také jednání na úřadech. I tam se ale lidé obvykle omluví nebo odejdou telefonovat na chodbu. „Někteří lidé nás také dopředu upozorní, že důležitý hovor čekají,“ podotkl vedoucí blanenského stavebního úřadu Petr Rizner.

Pacienty blanenské nemocnice vybízejí na dveřích čekáren cedule, aby si telefony vypnuli. Na lůžkovém oddělení se s nimi však počítá. „Pacienti jsou ve spojení se svými blízkými, a to i v době, kdy je nemocnice zavřená například kvůli chřipkové epidemii. Mohou rodině zavolat, když potřebují přinést další věci nebo je nečekaně propustíme domů,“ přiblížila mluvčí Nemocnice Blansko Kateřina Ostrá.

Vyzvánění musí mít pacienti vypnuté při vizitách a když jdou na vyšetření, mají si telefony odložit v sesterně.