V sobotu na Okrouhleckém tupláku pokořil vlastní rekord z roku 2006. Tehdy vypil litr piva vypil za tři vteřiny a čtyřicet dva setin sekundy. Letos se mu podařilo udělat rekord nový. Nalít do sebe pivo na ex mu trvalo o jedenáct setin sekundy méně.

Pití jednoho litru piva nebyla jediná disciplína na sobotním zápolení v Okrouhlé. Soutěžící měřili své síly i v pití dvou litrů piva. Pro ženy byla tradičně připravené tři deci alkoholu s tonikem nebo džusem a novou disciplínou byl letos i Okrouhlecký půllitr.

„Z pelhřimovské agentury nám totiž volali, že letos v červnu byl vytvořen český rekord v pití půllitru piva. A hned dodali, jestli jej na Okrouhlé nechceme překonat. A povedlo se,“ uvedl organizátor celé akce Bohumil Kovář.

Za mohutné podpory publika tak letos padly rekordy dokonce čtyři. „Půllitr vyexoval místní rekordman Martin Staffa za 2,03 sekundy. Bavoráka vypila Lenka Žáčková za 2,91 sekund. V pití tupláku opět zvítězil Martin Staffa s časem 3,31 sekundy a máz, tedy dvoulitr piva, do sebe nalil nejrychleji Petr Kraus. Zvládl to za 10,09 sekund,“ sdělil Kovář, který byl jedním ze čtyřiceti pěti soutěžících.

„Zájem lidí o pivní klání stále stoupá. Letos jsme měli účastníky i z Brna, Vyškovska nebo Ústí nad Orlicí. Žen se nám dokonce přihlásilo jedenáct,“ doplnil Kovář. I on patřil mezi hrstku soutěžících, kteří poctivě absolvovali všechna soutěžní kola.

„V každé z disciplín účastníci absolvují nejméně jedno a nejvíce tři kola pití. Záleží jak se kdo cítí. Myslím, že některá děvčata, kdyby to pravidla povolovala, by určitě s radostí zvladla i více kol,“ dodal s úsměvem.

Největší ovace publika si kromě rekordmana Martina Staffy vysloužili i odvážlivci, kteří vyzkoušeli dvoulitrový máz vypít několikrát.„Jeden se dokonce rozhodl vyexovat dva litry piva dvakrát během desti minut. Lidé se sice velmi bavili, ale s ním to nedopadlo nejlépe,“ zasmál se Kovář, který žádnou taktiku na nejrchylejší pití piva nemá. „Všechno je to hlavně zábava pro lidi. Na soutěž nijak netrénuju. Když jdu do hospody, tak si chci pivo hlavně vychutnat. Tupláky zde opravdu vytáhneme jen jednou za rok,“ dodal organizátor klání.

Každý ze soutěžících si domů odnesl některou z připravených cen. Na první tři v každé kategorii čekala odměnu vsutku královská, kterou je sto piv.