S nápadem přišel místní amatérský historik a někdejší starosta Petr Dvořáček. „Břenek byl zdejší učitel a poštmistr. V lednu to bylo sto let od jeho smrti. A protože naší obci hodně pomohl, napadlo mě vytvořit mu pamětní desku," vysvětlil Dvořáček.

Na desce má být podobizna jeho fotky a nápis, který měl na svém hrobě ve Vinohradském hřbitově. „Zemřel totiž v Praze, ale jeho hrob poté zmizel. Nápis napadl přímo Břeňka a zněl: Učitel a vzdělavatel by sloužil svému národu," doplnil Dvořáček.

Spolu s odhalením desky se lidé ve Vanovicích projdou i lampiónovým průvodem k výročí vzniku Československa. „Nejprve položíme věnce k pomníkům z první světové války a poté se přesuneme před základní školu, kde desku umístíme," poznamenal nynější starosta Josef Pavlík.

Tam vystoupí pěvecký sbor Vlastimil, který Břenek kdysi založil. „Mimochodem i náš hasičský sbor, který patří mezi nejstarší na Moravě, vznikl díky němu. Po zpívání se přemístíme do kulturního domu na posezení. Akci zakončíme ohňostrojem," popsal událost starosta Vanovic.

Břeňkova pamětní deska stála pětasedmdesát tisíc korun.

VERONIKA PAPOUŠKOVÁ