Letos Blanenští vymění další tři stovky zastaralých světel. Minulý týden dostaly úsporné výbojky lampy na sídlišti Podlesí. „Svítí jinaka docela hodně. Mně to nevadí, ložnici mám na druhou stranu,“ komentovala novinku Vlasta Hrazdírová.

Nových světel se tento rok dočkali nebo ještě dočkají v ulicích Purkyňova, Sadová, Chelčického nebo Boženy Němcové. „Nová svítidla budou umístěná i v místních částech Lažánky a na Klepačově,“ uvedl místostarosta Blanska Jiří Crha.

Od minulého roku je úsporné osvětlení nainstalované i na sídlišti Písečná. „Kolikrát se i bojím. Od vchodu po křižovatku tma. Za hotelem Probe už nesvítí světla vůbec. I v ulicích v centru je přítmí,“ zlobí se Miroslava Kocmanová.

Některým obyvatelům města naopak připadá osvětlení večerních ulic až příliš zářivé. „Já bydlím v Havlíčkově ulici a byla bych pro, aby se každá druhá lampa vypnula,“ řekla třeba Marie Šmaterová.

V Olešnici se už lyžuje. V Hodoníně dosněžují sjezdovku.
OBRAZEM: V Olešnici se už lyžuje. V Hodoníně zasněžují sjezdovku

Spokojená je Anna Součková, která žije poblíž radnice. „Tady je světla dost. Horší je to podle mě na sídlišti Sever nebo na Zborovcích,“ srovnávala.

Lidé, kteří bydlí na sídliště Zborovce, chodí často domů podél potoku Sloupečník. „Jsou tam jen dvě světla. Někdy se opravdu bojím,“ postěžovala si Jana Chlupová. Další peníze na veřejné osvětlení Blanenští uvolní v případě, že dostanou příští rok dotaci.

Ve Vyškově mají 3630 veřejných světel. Mění je už šestým rokem, každoročně přibližně 250. „Žádné stížnosti jsme nezaznamenali. Volíme a instalujeme vhodná svítidla,“ vzkázal Michal Koutník, ředitel společnosti Vyteza, která má ve městě veřejné osvětlení na starosti.

Staré lampy za nové LED osvětlení mění už několik let i v Bučovicích. Ani tam nejsou všichni spokojení. „Netuším zda vlastností nové žárovky je větší svítivost nebo dali silnější, ale celou noc jsem nespal,“ postěžoval si například Jakub Uhlíř na webových stránkách města.

Světla v Blansku
· na území města je 2200 veřejných světel
· první etapa výměny svítidel v roce 2015 stála 2,6 milionu korun, 800 tisíc pokryla dotace
· druhá etapa v roce 2016 vyšla na 2,8 milionu korun, dotace činila 1,4 milionu
· letos Blanenští získali na veřejné osvětlení dotaci 1,46 milionu, náklady budou zhruba dvojnásobné