Čerstvé ryby. Kapři, amuři, štiky, sumci či líni. Rybí speciality a jarmark. Ale také kolony aut, davy lidí, dlouhé fronty a řada stánků s cetkami. Tak vypadá výlov jedovnického Olšovce, největšího rybníka na Blanensku. Letos je třídenní. O víkendu a v pondělí zamíří na jeho hráz tisíce lidí. Jenom na facebookových stránkách výlovu už účast potvrdilo přes sedm set lidí.

Podle některých se však z tradičního jedovnického výlovu za poslední léta stala spíše komerční akce. Okolí rybníka totiž zaplavili trhovci a samotný výlov ryb ustoupil do pozadí. „Do Jedovnic jsme na výlov jezdili. Teď je z toho tržnice s davy lidí. Než se člověk procpe k baště, kde se prodávají ryby, a podívá se na výlov, je to síla. Letos tam už asi nepojedeme. Myslím si, že výlovu by slušela dřívější komornější atmosféra než tlačenice a stánky s cetkami," řekla Kateřina Prudíková z Adamova.

Před víkendovým výlovem z rybníka Olšovce postupně ubývá voda.Podle Leoše Blažka, jednatele společnosti Olšovec, která výlov pořádá, se organizátoři výlovu snaží počet stánkařů regulovat. Okolí rybníka mají rozděleno do tří zón. Ty nabízejí stánkařům od sto padesáti do tří set korun za metr stánkové plochy na den. „Máme určitou plochu, kterou můžeme stánkařům nabídnout. Není možné, aby se do jednotlivých sektorů nacpalo více trhovců, než máme místa. Je na nich, zda nabídku využijí nebo ne. I tak jich kolikrát dost odmítáme," řekl Blažek.

Na hrázi mají stálé místo stánky s rybími specialitami a stánky s řemeslnou výrobou. Dále od hráze jsou pak ostatní prodejci. „To, že se někomu stánky s oblečením okolo rybníka nelíbí, je jedna věc. Na druhou stranu ale obci platíme za výlov nájem, takže na tom tratná není," poznamenal Blažek ze společnosti Olšovec, ve které je stoprocentním vlastníkem městys Jedovnice.

Dalším lidem vadí, že stovky aut zablokují v době výlovu dopravu v Jedovnicích. „To bude zase veselo, až se všichni budou chtít procpat tím zpackaným kruháčem v Chaloupkách," napsal v diskuzi na webu Blanenského deníku Rovnost jeden z diskutujících.

„Nechají zablokovat Jedovnice jen proto, aby si na tom někdo vydělal. Parkoviště před domy nám udělejte, děkujeme! Hlavně že Před víkendovým výlovem z rybníka Olšovce postupně ubývá voda.komunikace a příjezdy k domovům občanů jsou celoročně v katastrofálním stavu," zlobil se další diskutující, co se podepsal jako Občan.

Podle jedovnického starosty Jaroslava Šíbla se bude letošní výlov, byť třídenní, pohybovat ve stejných mantinelech jako loni. „Kruhový objezd stál už loni před výlovem. A vše se zvládlo. Nevidím žádný problém, kvůli kterému by mělo během výlovu něco zkolabovat. Bude to stejné jako loni, jenom o jeden den delší. Každopádně můžu říct, že i kdybychom udělali cokoliv, tak se stejně nezavděčíme všem," uvedl Šíbl.

To, že o víkendu v Jedovnicích nečekají dopravní kalamitu, potvrdila policejní mluvčí Iva Šebková. „U řízení dopravy nebudeme při výlovu Olšovce v Jedovnicích asistovat. Samozřejmě policejní hlídky budou tuto lokalitu při službě monitorovat a v případě nutnosti zasáhnou," dodala Šebková.