V sobotu ráno se sbalit a s rodinou vyrazit na výlet třeba do Moravského krasu patří ke zdravému životnímu stylu. Ten ale vezme za své, když se výletníci po několikakilometrové túře začnou poohlížet po něčem na zub. Párky v rohlíku, langoše, grilované klobásy, smažené sýry v bulce nebo hamburgery. Těchto lákadel jsou plné stánky s občerstvením na turisty vyhledávaných místech na Blanensku.U Horního můstku propasti Macocha kromě již zmíněného nabízejí i čerstvé bramborové chipsy a zapékané bagety. „Hlavně zahraniční turisté si hojně dávají grilované debrecínské klobásy. Úspěch mají i naše trdelníky," řekl provozovatel Pavel Urbánek.

Tradiční rychlá jídla připravují i na boskovickém koupališti Červenka nebo v sezónním občerstvení Gizela u blanenské přehrady. „Největší zájem je o langoše a nakládané sýry. Zkoušeli jsme ledasco nového, ale nakonec vždy zvítězí podobné pochoutky k pivu," uvedla majitelka bistra Martina Dřevová s tím, že si neumí představit, že by si její zákazníci dávali zeleninu nebo luštěniny.

Nabídka pokrmů se nelíbí výživové poradkyni Soně Havlenové. „Polotovary plné zlepšovačů chuti a aromat navíc prosáklé tukem zcela jistě nejsou tím pravým jídlem, které by nám po vycházce mělo dodat energii," řekla. Nejmenším zlem, které si lidé mohou vybrat, je prý třeba grilovaný plátek masa nebo polévka. Ovšem čerstvá, ne připravená z pytlíku.

Jako zdravější variantu hamburgeru Karla Pernicová z vegetariánské restaurace Amrit v Blansku navrhuje zeleninový karbanátek s pohankou a jáhlami. Ve své restauraci nabízí hlívový guláš nebo domácí lívance a palačinky. Připouští ale, že smažené pokrmy jsou v létě nejlépe uchovatelné. „To, že se na výlety smažily řízky, není náhoda," podotkla.

Dát si na výletě smažený sýr a hranolky nemá problém Tomáš Janeček z Blanska. „Manželce se to moc nelíbí, ale já si to s chutí dám. V horkých dnech si ale dávám pozor na tatarku a volím spíš kečup," popsal.

Výměna párků v rohlíku, pizzy a dalších pokrmů za zdravější se Pavlu Urbánkovi nezdá reálná. „Lidé tohle chtějí. Navíc, kdybychom dělali třeba ovocné a zeleninové saláty, museli bychom splňovat mnohem přísnější hygienické normy a to, myslím, na stánku nelze," vysvětlil.

Dává mu za pravdu i ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček. „Připravovat takové věci přímo ve stánku je proti předpisům. Je možné leda salát vyrobit ve výrobně, převézt a při řádném skladování prodávat," uvedl.

Podle Havlenové je lepší si s sebou na výlety brát vlastní svačinu. „Při sportu doporučuji proteinové tyčinky, oříšky a hlavně dostatek vody, ne sladké limonády. Výborné je třeba také sušené maso. I takový chléb se sýrem je stokrát vhodnější než smažené věci," přiblížila žena.

Na turisticky atraktivních místech také někdy stačí jen o trochu déle hledat a nalézt nějaké větší stravovací zařízení. Třeba v restauraci u rybníka Olšovce v Jedovnicích se lidé mohou plnohodnotně naobědvat. „Nejpopulárnější jsou tu ryby, kapr a pstruh v různých úpravách. Potom třeba brambory zapečené s nivou a se šunkou. Na požádání rádi připravíme i bezlepková jídla. Vybere si každý," míní Kamila Kopečná z restaurace Barachov.

VERONIKA MACHOVÁ