Jak ale brzy zjišťujeme, naše plány rozfoukal srpnový tajfun Morakot. Cesta na nejvyšší horu je stále ještě zavřená, stejně jako známá historická železnice Alishan. Tato železniční trať překonává na 71 kilometrech převýšení 2200 metrů a je památkou UNESCO. Tajfun ji ale poškodil natolik, že bude mimo provoz minimálně 2 roky.

ČTĚTE TAKÉ: Taiwan: mrakodrap Taipei 101 a kulinářský ráj

Vydáváme se tedy za jinými přírodními atrakcemi Taiwanu. Jezero Sun Moon Lake je největším jezerem na ostrově, leží uprostřed vysokých hor a hustých pralesů plných jedovatých hadů a pavouků. Na březích jezera se nachází celá řada nádherných chrámů. Půjčujeme si kola a podnikáme okružní jízdu kolem Sun Moon Lake. Ráno se ještě kocháme pohledem na vycházející slunce nad jezerem, potom už ale vyrážíme přes vysoké hory středního Taiwanu dál na východ, do národního parku Taroko.

PŘEČTĚ SI TAKÉ: Týden na Filipínách utekl jako voda

Součástí parku je mimo jiné také hluboká soutěska. Chceme si cesty soutěskou pořádně užít a tak vystupujeme na jejím kraji z autobusu a následujících 19 km jdeme pěšky. V některých místech je soutěska opravdu úzká, silnice vede tunely vysekanými ve skalách a nad námi se tyčí až 1000 metrů vysoké skalní stěny. Je pěkné počasí a přesto se na silnici kolem nás občas sesype kamení. Při silném dešti, tajfunu či zemětřesení musí být cesta soutěskou dost nebezpečná.

Přesouváme se z hor na východní pobřeží Taiwanu. Toto pobřeží není téměř osídlené a je poměrně obtížné cestovat po něm bez vlastního dopravního prostředku. Půjčujeme si tedy auto a vyrážíme na cestu kolem Tichého oceánu. Často děláme zastávky na všudypřítomných, nádherně čistých a upravených odpočívadlech a kocháme se pohledy na rozbouřený oceán. Kromě asi dvou míst se na východním pobřeží nedá koupat, Taiwan je ostrov sopečného původu a jeho břehy tak většinou tvoří skály. Navíc jsou u břehu obrovské vlny a nebezpečné proudy.

Seriál z cesty po Číně: Přesun k Hong Kongu

Prožíváme perné chvilky, když nám od kamarádů přichází varovná SMS před blížícím se tajfunem. Předpovědi se ale nakonec naštěstí nevyplní a tajfun Taiwan mine. Zato zemětřesení je tady poměrně běžná věc, kterou nikdo neřeší. Slabé otřesy půdy jsou na ostrově i několikrát denně.

divoké lilie

Když jsme dostatečně nabažení pohledů na útesy a moře, volíme pro naši další cestu údolí mezi horami. Projíždíme palmovými sady, ananasovými poli i džunglí. Protože jsme v horách "Lala mountain" s kamarády ochutnali polévku z květu divokých lilií, zajímá nás, kde tyto zvláštní květiny rostou. Vyjíždíme proto na téměř 1000 metrů vysoký kopec a dostáváme se tak do pohádkové krajiny. Všude kolem nás jsou oranžové louky plné rozkvetlých lilií! Máme štěstí, ne každému se naskytne tak krásný pohled. Lilie totiž kvetou pouze na přelomu srpna a září.

Taiwan je tak malý ostrov a přitom je na něm tolik krásy, že jsme si to ani neuměli představit. Jsme zvědaví, čím nás překvapí příští týden.

výstup na horu Hehuanshan

Autoři: PAVLÍNA BALCAROVÁ
MARTIN HÁJEK