Přišlo to jako blesk z čistého nebe. V pondělí boskovičtí radní ze dne na den odvolali šéfa boskovické nemocnice Jaroslava Černého. Toho hned v úterý na pozici jednatele společnosti provozující nemocnici nahradil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Ve středu následovala razantní reakce z nemocnice – přes šedesát lékařů a sester včetně všech primářů pohrozilo hromadnou výpovědí, protože s odvoláním Černého nesouhlasí. A téměř ihned se objevily různé spekulace a obavy.

Politické machinace. Odstranění jednatele, aby do jeho křesla mohl usednout někdo vyvolený. Nový jednatel vyhodí zaměstnance, kteří se mu nebudou hodit. Nebo dokonce, že boskovická nemocnice se stane součástí nemocnice v Blansku.

Vedení města všechny tyto spekulace odmítá. Ovšem trošku jim nahrálo. „Hlavním důvodem odvolání pana Černého je jeho vlekoucí se soudní kauza v souvislosti s jeho působením v jiné nemocnici,“ tlumočil rozhodnutí radních starosta Jaroslav Dohnálek. Černý v roce 2006 do čela boskovické nemocnice přišel s koulí na noze v podobě trestního stíhání. A dodnes není jasné, jestli když v roce 2002 vedl nemocnici v Mostištích, porušil zákon, nebo ne. Krajský soud v Brně ho sice už třikrát odsoudil za zneužití informací v obchodním styku, ale Černý se pokaždé odvolal a Vrchní soud v Olomouci mu vyhověl. Poslední rozsudek v Brně padl letos v únoru a bývalý jednatel boskovické nemocnice proti němu opět podal odvolání, takže rozhodnutí stále není pravomocné.

Po celou dobu vedení města Černého kauzu nepovažovalo za důvod, aby jednatele odvolalo. To se teď v pondělí změnilo. „Pan Černý se hájí, že o tomto problému vedení města v únoru roku 2007 informoval. Už ale nedodává, že tehdy prohlašoval, že prokáže svoji nevinu a tuto záležitost do roka až do dvou vyřeší. Což se dosud nestalo a působí to negativně i na radu města jakožto valnou hromadu, která jednatele řídí,“ vysvětluje starosta Boskovic. Jako další důvod odvolání radní uvedli to, že se stále zhoršovala komunikace mezi vedením města a jednatelem, který údajně nepředkládal informace a materiály do valné hromady v požadovaných termínech a kvalitě.

Bojí se o smlouvy s pojišťovnami

Starosta ve včera vydaném prohlášení zásadně odmítl, že by město plánovalo nemocnici převést pod nemocnici v Blansku, že by měl nový jednatel okamžitě snížit platy či provést personální čistky. „Město nemá žádný jiný zájem než boskovickou nemocnici rozvíjet, čímž byly motivovány i kroky, které jsme nyní udělali,“ vysvětlil dále starosta s tím, že město od roku 2006, kdy začalo nemocnici provozovat, do ní ze své pokladny vložilo již třiašedesát milionů korun.

Ve vzduchu však visí hrozba hromadné výpovědi. Tu spolu s ostatními primáři předběžně podepsala i primářka interního oddělení Zuzana Šedrlová. „Neoznačila bych to jako hrozbu. Většina z nás je z Boskovic a o nemocnici nám hodně jde. Máme strach. Nemocnice totiž ještě nemá podepsané smlouvy s pojišťovnami na rok 2010 a my se bojíme, že když v této fázi odešel jednatel, který s nimi osobně jednal, tak k podpisu smluv ani nedojde,“ uvedla primářka. Podle ní lékaři nepřijali ani důvody, kterými radní Černého odvolání vysvětlili.

Radní města mimořádně zasednou v pondělí. „A v úterý se znovu sejdu s lékaři, které budu o výsledcích jednání informovat. Nyní mapuji, zda se podaří dosáhnout, aby personál nemocnice hromadnou výpověď nepodával. I kdyby k tomu však došlo, nemocnice bude nadále fungovat a poskytovat kvalitní odbornou zdravotnickou péči,“ doplnil starosta.

Podle Zuzany Šedrlové lékaři netrvají na tom, aby se Jaroslav Černý vrátil na pozici jednatele. „Požadujeme, aby pan Černý byl výkonným ředitelem, asistentem nebo prostě měl takovou funkci, která by ho opravňovala za nemocnici jednat. Jak by si kompetence rozdělili s jednatelem, to už by bylo na nich,“ doplnila primářka.

Jaroslav Černý míní, že lékaři se za něj postavili proto, že nemocnici za uplynulé čtyři roky postavil na nohy. „Nyní mají lékaři moderní přístroje, slušné platy, nemocnice patří k nejlepším, má koncepci,“ konstatoval. Na pozici nového jednatele chce město co nejdřív vypsat výběrové řízení.

Vše o kauze bývalého ředitele boskovické nemocnice Jaroslava Černého čtěte ZDE