„V lokalitách, o které se radnice stará, mají psi volný pohyb zakázaný. Písečná bývá navíc často znečištěná. A především svou rozlohou z pochopitelných důvodů nedokáže pokrýt požadavky majitelů, kteří chtějí svým psům dopřát volný pohyb," konstatovala vedoucí kynologického klubu Agility Blansko Hana Rajtšlégrová.

V podobném duchu se vyjádřila i žena podepsaná jako Magda Novohradská na webových stránkách Blanska. „Jelikož nemůžeme své psy venčit na volno, voláme po více místech, kde bychom jim mohli dopřát pořádný pohyb, aniž by to vadilo ostatním lidem. Vhodný by byl třeba park v ulici 9. května," napsala.

Nezodpovědní lidé

Chyba však je podle chovatelek do značné míry také na straně pejskařů. „Někteří po svém zvířeti zásadně neuklízí a slušní lidé na to poté doplácí. Nejlepší by bylo vyhradit k tomuto účelu nějaký dobře přístupný park. V Blansku je jich dost, ale bohužel jsou obsazené bezdomovci a narkomany," nebrala si servítky Rajtšlégrová.

Kromě Písečné tak lidem zbývá jen chození se psy podél cyklostezek. „Jenže tam je to dost nebezpečné. Někteří lidé jsou kvůli tomu natolik zoufalí, že jim nezbývá než využít jednou za týden mého cvičiště. To však v žádném případě není ideální varianta," je jasné vedoucí blanenského kynologického klubu.

Blanenský starosta Lubomír Toufar možnost, že by město povolilo volný pohyb psů i někde jinde, nevyloučil. „Dosud jsme o tom s ostatními zastupiteli nejednali, ale vzhledem k několika připomínkám od lidí to na jednání rady města v nejbližší době zkusím navrhnout," přislíbil Toufar.

Časté spory

Starosta rozhodně nezpochybňuje to, že psi pohyb potřebují. „Bohužel často dochází ke sporům mezi pejskaři a ostatními lidmi. Ti někdy volají městskou policii i ve chvílích, kdy to není nezbytně nutné," nastínil blanenský starosta.

Rajtšlégrová upozornila i na to, že na mnoha místech chybí odpadkové koše na psí exkrementy. Toufar to svádí na zloděje, kteří je kradou. „Nemusí se jednat přímo o snahu krást, možná ještě častější je v tomto případě vandalství," uvedl vedoucí blanenského odboru komunální údržby Miroslav Pokorný. Přímo Písečnou však v úterý sám kontroloval a je prý v pořádku.

Také podle jeho názoru by řešení situace mohli uspíšit lidé zodpovědným chováním. „Jak které místo vypadá, záleží v první řadě na nich. Nám pouze jednou začas nezbude než do dané lokality zajet a uklidit ji po nich," podotkl Pokorný.

Lidé z Boskovic mohou své psy chodit venčit na více míst než Blanenští. Podle vyhlášky z roku 2005 vyčlenili Boskovičtí pro volný pohyb psů prostory v ulicích Bílkově, Na Vyhlídce nebo Lidické. Majiteli psa vyhláška uděluje povinnost odklízet exkrementy a nečistoty, které zvíře způsobilo.

Trochu jinak se k problému staví v Letovicích. „Naším oficiálním místem pro volný pohyb psů je park. Ale tolerujeme je i jinde ve městě, když mají náhubek a se psem jde jeho majitel. Jinak mají strážníci právo zvíře odchytnout," řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal.