Anesteziologicko-resuscitační oddělení v břeclavské nemocnici je více jak deset dní místem, kde pobývá sedmasedmdesátiletý Jiří Adam z Brna. Muž, který se pasoval do role vůdce sekty, která vycházela z náboženství Hnutí Grálu. Informaci potvrdili Deníku Rovnost lékaři z nemocnice, kde je Adam hospitalizovaný.

„Pacient opravdu leží u nás. Je však v tak vážném stavu, že není schopen s novináři vůbec mluvit. Proto k němu nemůžeme pustit žádnou návštěvu,“ řekl Deníku.cz lékař břeclavské nemocnice Petr Vašíček. Adama přivezla do nemocnice sanitka 17. května. „Jeho stav vylučuje jakoukoliv komunikaci,“ dodal lékař s tím, že bližší informace o zdravotním stavu pacienta neřekne.

Náhlá nevolnost vůdce sekty, v níž snášelo příkoří několik žen, nesouvisí se zveřejněním případu. Policie dokončila jeho vyšetřování už před půl rokem a rozhodla se jej zveřejnit až tento týden. Žalobu zpracoval státní zástupce Arne Novák letos v lednu.

Spis pak putoval k Městskému soudu v Brně, ale samosoudce Jaroslav Chochola naznal, že případ týrání žen je daleko závažnější, a že by ho měl řešit soud vyššího stupně. Olomoucký vrchní soud mu dal za pravdu a kauzu přidělil Krajskému soudu v Brně.

Tam však spis ještě nedorazil. „Zatím nemáme ani jeden list. Proto nemohu potvrdit, že se případem obžalovaného muže budeme zabývat,“ řekla Deníku.cz mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.