Podobná událost se nedávno odehrála v sousedním Rájci-Jestřebí na rybníku Klimšák. Tam se prolomil led pod děvčátkem, které si na zamrzlém rybníku hrálo. „Při příjezdu lékaře už byla na břehu. Podchlazená a velice vyděšená. Neměla žádné známky zranění ani tonutí. Po ošetření jsme ji předali matce,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Tragédii zabránil mladík, který neváhal a pohotově vytáhl děvčátko z ledové vody.

Blanenští hasiči záchranu lidí, pod kterými se proboří led, pravidelně nacvičují. Podle instruktora Michala Ostrého je základem úspěšného zásahu dostat člověka co nejdřív z vody. „Když se pod někým proboří led, snaží se pudem sebezáchovy dostat hned z vody. Začne panikařit a rychle se vysílí. Pohybem si člověk nažene krev do rukou a nohou, jenže kvůli ledové vodě potom tělo ztrácí teplotu daleko rychleji, než kdyby se nehýbal. Vlivem podchlazení může zakrátko upadnout do bezvědomí. Jde o minuty,“ řekl před časem při cvičení na blanenské přehradě Palava Ostrý.

V krizové situaci je důležité také jištění osob, které se snaží člověka z ledové vody zachránit. „Musí zachovat chladnou hlavu. Zavolat okamžitě na tísňovou linku a tonoucímu se snažit podat nějakou větev, hodit autolano nebo cokoliv, co je po ruce. Vstupovat na led je riskantní. Ze zachránce se může stát oběť. I hasiči při zásahu hází tonoucímu nejdřív speciální vrhací pytlík s lanem,“ dodal instruktor.