V neděli bude první jarní den. S jarním táním začínají lidé odhazovat kabáty a tlusté svetry milosrdně kryjící nudu zimních večerů zpestřenou oblíbenými sladkostmi. Nejen lidé, kteří bez sportu nemůžou žít, teď začínají prohánět zlenivělá těla. Získat kondici běháním v lese by se ale nemuselo vyplatit. Větvě i vršky stromů nalomené krutou zimou padají v lesních porostech na celém Blanensku. S poškozenými stromy zrovna teď bojují ve Školním lesním podniku Křtiny.
„Letošní zima byla extrémní nejen kvůli dlouhotrvající a silné vrstvě sněhu, ale i kvůli extrémně silné ledovce, která způsobila poškození větví a vrcholků stromů. Proto na některých místech byla stabilita stromů porušená. Právě tyto stromy teď musíme postupně vytěžit,“ uvedl ředitel Školního lesního podniku Jaroslav Martínek.
Jaro s Blanenskem v posledním měsíci koketuje. Vodu přimrzlou na těžké vrstvě sněhu větve a vršky stromů nemůžou ustát. S následky extrémních mrazů se potýká i společnost MP Lesy, která hospodaří v lesích na Boskovicku. Podle ředitele společnosti Cyrila Koláře je kvůli vysoko položeným lesům zima zasáhla o to víc.
„Většina našich lesů leží na Drahanské vrchovině v nadmořské výšce sedm set metrů. Zimní měsíce tu proto bývají opravdu kruté. Kvůli padajícím větvím jsme dokonce museli koncem ledna uzavřít všechny běžkařské trasy v našich lesích. Teď už je sice celý les přístupný, ale nebezpečí, že na někoho spadne ulomená větev nebo vršek stromu stále ještě hrozí,“ upozorňuje ředitel společnosti Cyril Kolář.
Nebezpečí trvá
I když sníh roztaje, v lesích na Blanensku stále nebude bezpečno. Podle křtinského lesního podniku proto lidé musí zůstat při procházkách i nadále obezřetní. „Rozmrznutím námrazy nebezpečí nekončí. Vršky které mrazy ulomily, někdy totiž zůstaly na stromech viset. Teď jen stačí, když zafouká vítr a můžou na někoho spadnout,“ varuje Martínek. Riziko podle něj hrozí i při samotné těžbě. „Lidé si musí dávat pozor i na sesunutí vytěžených kmenů na skládkách dříví. Stačí jen nějaká zdánlivě nepatrná síla jako je pohyb dětí nebo usednutí na tyto skládky, a stromy se můžou nečekaně zřítit,“ dodal ředitel Školního lesního podniku Křtiny Martínek.
Padající větve však momentálně nejsou jedinou starostí lesníků. Vrstvy sněhu a ledu totiž stromy trvale poškodily. A ty jsou teď daleko náchylnější k napadení kůrovcem.
„U nemocných stromů hrozí velké nebezpečí kůrovců. Aby se kůrovec dál nešířil, musíme teď poškozené stromy vyřezat a odvést z lesa pryč,“ řekl lesník z Blanenska Roman Petlach.
Extrémní zima podle Petlacha poškodila hlavně jehličnany. „S následky dlouhé zimy se potýkáme hlavně u jehličnanů. Borovice se snadno lámou, proto musíme prokácet často celé borové porosty a vysadit tam nové stromy. A smrky jsou zase hodně náchylné k napadení kůrovci. A ti se začínají rojit už v půli dubna,“ vysvětlil Petlach.