Vrtulník přiletěl v pondělí kolem šesté hodiny odpoledne do Adamova, protože zde havaroval cyklista, kterému policisté naměřili v dechu více než jeden a půl promile alkoholu. „Utrpěl pouze lehká zranění a jeho stav je stabilizovaný," sdělila pár hodin po nehodě mluvčí brněnské fakultní nemocnice, do které záchranáři pacienta převezli, Anna Mrázová.

Vrtulník asistoval i u zatím největšího letošního požáru na Blanensku, ke kterému došlo poslední dubnový pátek v lesích mezi Černovicemi, Hodonínem a Tasovicemi na Lysicku. „Požár jsme však nakonec dostali pod kontrolu, takže jsme pomoci vrtulníku nevyužili," řekl na místě velitel zásahu Erik Hořínek.

Vrtulník přitom přiletěl až z Prahy. Ten brněnský zasahoval u podobného případu ve Zlínském kraji.

Podle mluvčí brněnských záchranářů Barbory Zuchové se však případům, které by se nakonec bez asistence pomoci ze vzduchu obešly, předcházet nedá. „Vždycky záleží na rozhodnutí operátorky, jakou formu dopravy zvolí. Nikdy nemůžeme dopředu vědět, jak bude zranění závažné. Naším cílem každopádně zůstává být na místě co nejrychleji. Další výhodou vrtulníku je třeba komfortnější přeprava pro pacienty s poraněnou páteří," uvedla.

Zásahy vrtulníku na Blanensku
Černovice, 26. dubna – požár lesa, vrtulník nakonec zasahovat nemusel

Crhov, 3. května – dopravní nehoda, transport ženy, která si stěžovala na nevolnost, do brněnské fakultní nemocnice

Adamov, 6. května – havárie opilého cyklisty, transport do brněnské fakultní nemocnice

Zároveň prohlásila, že jeho asistence využívají více v okrajových částech Jihomoravského kraje než třeba v Brně. Kvůli terénu a možnosti přistání. Podle Mrázová takto do dopraví záchranáři pacienta několikrát denně.

Jihomoravští záchranáři mají stejně jako ve všech ostatních krajích k dispozici pouze jeden vrtulník. „Náklady na jeho vzlétnutí nedokážu odhadnout. Samozřejmě je to výrazně dražší než výjezd sanitky, ale na tom nezáleží. Prvořadý pro nás vždycky bude stav pacienta," upozornila Zuchová.

Služeb vrtulníku využívají i policisté. „Jeho vlastnosti jsou důležité třeba při sledování dopravy, kdy můžeme s velkým přehledem sledovat i chování konkrétního řidiče. Na Blanensku jej však využíváme nejčastěji při pátrání po pachatelích trestných činů," řekla policejní mluvčí Iva Šebková.