Letovicko, Velkoopatovicko, Kunštátsko – to jsou oblasti, na které teď upírají svoji pozornost firmy stavějící větrné elektrárny. Obcím nabízejí nemalé částky na přilepšenou. I když by zastupitelé na jejich nabídky zřejmě kývli, narážejí na odpor místních lidí proti obřím vrtulím za humny.
Nejdále jsou momentálně zřejmě v Tasovicích, kde mají stát dvě větrné elektrárny.


„Máme už zpracovanou studii dopadu na životní prostředí z krajského úřadu. Také zastupitelstvo návrh odsouhlasilo. Bohužel se v poslední době ozvalo několik místních, kteří s případnou výstavbou nesouhlasí,“ přiblížil starosta Tasovic Antonín Ševčík.


„Tyto elektrárny u Tasovic by byly schopné zásobovat kolem padesáti obcí o stejné velikosti jako Tasovice. Samotné obci také nabízíme jako odměnu za spolupráci část našeho zisku na rozvoj vesnice,“ uvedl k projektu Miloslav Šebela z firmy Wind Energy Systems.
Nabídky na stavbu eletráren už mají na stole zastupitelé také v Letovicích, části Velkých Opatovic Bezděčí, Vanovicích, či Rozseči u Kunštátu.

Měli jsme nabídku na výstavbu jedné elektrárny, z hlasování ale vyplynulo, že si to lidé nepřejí. Budeme respektovat jejich názor,“ vysvětlil starosta Rozseče nad Kunštátem Miroslav Šikula. Podobně se k problému postavili ve Velkých Opatovicích. Vanovičtí ještě nevědí, jak vše dopadne. „Do domácností jsme rozeslali dotazníky, aby nám lidé sdělili svůj názor. Poslední slovo ale budou mít zastupitelé,“ upřesnil starosta Vanovic Petr Dvořáček.


Elektrárny přitom není možné postavit kdekoliv. „Větrné elektrárny se staví tam, kde je vhodná lokalita. To se poměřuje vzhledem k možnému narušení rázu krajiny. Vstupují do toho ale i jiné faktory, například půdní skladba,“ přiblížil kritéria pro výstavbu elektráren Šebela.

Otázkou zůstává, kolik nabídek bude možno nakonec uvést do života. Podle energetické koncepce Jihomoravského kraje totiž lze na Blanensko umístit pouze pět až šest elektráren. „Vzhledem k větrným podmínkám je možnost efektivního využití větrné energie omezena na několik relativně malých lokalit v kraji,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Horák.