„Už ve třináctém století záchod zřejmě používal Kuna z Kunštátu, zakladatel hradu," zmínil zajímavost kastelán Radim Štěpán. Okruh byl slavnostně otevřen ve čtvrtek.

Trasa prohlídky nejstarší částí zámku začíná na hradním nádvoří. Další zastavení jsou u branské věže, v hradním paláci a v rytířské síni. Právě tam návštěvníci uvidí unikátní nástěnnou malbu s rytířskou tematikou, která vznikla ve dvacátých až čtyřicátých letech čtrnáctého století.

Odhalil ji stavebně-historický průzkum na konci roku 2015. „Autora malby neznáme. Ale je v podstatě jisté, že si ji objednal tehdejší majitel hradu Gerhard z Kunštátu. Výjimečná je tím, že jde o světský výjev a že se dochovala v takovém rozsahu,“ přiblížil kastelán. Výpravný cyklus obsahuje více než stovku figur ve čtyřech pásech, malby jsou na všech stěnách místnosti.

Unikátní malba je pouze očištěná a zafixovaná. „Odborné konzilium se shodlo na co nejmenších zásazích. Nedělaly se žádné barevné retuše ani dotónování. Návštěvníci tedy malbu uvidí téměř v původní podobě, jaká byla ve čtrnáctém století,“ sdělil restaurátor David Zeman. Podle něj se rozsáhlá malba, která zabírá téměř padesát metrů čtverečních, dochovala ve výborném stavu hlavně díky tomu, že už v renesanci byla zabílena.

Kvůli ochraně maleb může být v prohlídkové skupině okruhu Hrad maximálně deset lidí, prohlídku je potřeba si objednat alespoň dva dny předem. Okruh bude přístupný jen od června do září. „Chceme lidem vše ukázat, ale ochrana malby je prvořadá. V rytířské síni musíme bedlivě hlídat teplotu a relativní vlhkost,“ vysvětlil Štěpán.

Podle generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové otevřením nové trasy práce v Kunštátě nekončí. „V budoucnu jsou v plánu opravy fasády, dolního zámku a další vnitřní úpravy,“ řekla.

Na novinku se už těší například Kateřina Krejčířová. „Do Kunštátu jsme se s rodinou před rokem přestěhovali z Brna. Moc se nám ve městě líbí a jsme hrdí na to, že na zdejším zámku je taková unikátní malba. Prohlídku nového okruhu si určitě nenecháme ujít,“ uvedla žena.

Kunštátský zámek nabízí ještě další tři prohlídkové trasy. Návštěvníci v jeho areálu uvidí také opravený psí hřbitov.