Další prasata navíc ubudou i v Horních Dunajovicích na Znojemsku, kde právě ruší chov. „Bohužel. Patnáct let jsme čekali a loni na podzim jsme rozhodli. Současný stav je totiž ekonomicky neudržitelný, a to ani pro špičkové chovy. Ty se dokáží dostat u živého prasete k třiceti korunám za kilo. Jenže na jatkách pak dostanete jen mezi pětadvaceti a sedmadvaceti korunami. Proto se to nedá dělat,“ řekl Milan Choura z dunajovického Agra s tím, že jsou navíc je také nákladná obnova prostor pro chov.

Předseda hodonínské okresní agrární komory Petr Chaloupka navíc předpokládá další problémy pro chovatele v letošním roce. „Vyskočila totiž cena jak potravinářského, tak krmného obilí, a to ze 350 až 380 korun až na pět set za metrák zrní,“ upozornil Chaloupka.

Ani ve vedení celorepublikového Svazu chovatelů prasat po posledním snižování cen jatečních kusů nevidí náznaky pro zvrat. Podle statistiků se cena jatečních prasat podle poslední dat z června meziročně snížila skoro o pětinu. „Kontrast snížení cen u výstupu a zdražení vstupních nákladů, tedy obilovin, je vražedná kombinace. Za nynějšími cenami prasat u nás stojí to, že je sem dovážejí za nesmyslně nízké ceny ze zahraničí, odjinud z Evropy,“ přiblížil ředitel Svazu Jan Stibal.

Stavy prasat na jihu Moravy
2004: 496 tisíc kusů
2006: 435 tisíc
2007: 384 tisíc
2008: 309 tisíc
2009: 278 tisíc
2010: 266 tisíc
2012: 188 tisíc
2014: 168 tisíc
2018: 157 tisíc
2020 (30. 6.): 130 624
2021 (30. 6.): 130 238
* data za Jihomoravský kraj dle ČSÚ

To dokládají i poslední čísla Státního zemědělského intervenčního fondu. Z Česka bylo sice v červnu vyvezeno za 134 milionů korun vepřového masa, především na Slovensko. Oproti tomu se do České republika dovezlo téměř desetkrát víc vepřového, tedy za více než miliardu a čtvrt. Hlavní dovozci byli z Německa, Španělska a Polska. „V Evropě se vyrábí moc vepřového, ale nedaří se ho vyvážet. Dříve ho hodně spolykala Čína, kde ale klesla poptávka, takže vepřové ze Španělska, Německa či Dánska zůstalo na evropské trhu a tak se ho snaží dostat i k nám,“ vysvětlil Stibal.

Jak doplnil Chaloupka z hodonínské agrární komory, problematická je také u dovozců rozsáhlejší dotační podpora, díky níž se pak jejich maso dostane na pulty obchodních řetězců u nás. „Mají i dotaci na produkci či export, díky tomu sem pak mohou dodat maso za ceny, kterým naši nemohou konkurovat,“ podotkl s tím, že přesto se zvláště do řady řeznictví daří dostat vepřové z regionu. „Rád si zajdu k řezníkovi, ale kilo krkovičky v akci v řetězci za osmdesát korun je taky lákavé,“ dodal Rudolf Bauer ze Bzence.

Jak ale na druhé straně upozornili chovatelé dvou stovek přeštických prasat v Miloticích na Hodonínsku, tak jim se podařilo oslovit zákazníky právě jiným druhem vepřů.

K poslednímu červnu letošního roku byly stavy prasat v Jihomoravském kraji 130,2 tisíc kusů. "To je čtvrtá nejvyšší hodnota mezi kraji. Největším chovatelem je Kraj Vysočina, za něj se umístil Středočeský kraj včetně hlavního města Prahy a Pardubický kraj," uvedla v komentáři k aktuálním číslům Jindřiška Svobodová z krajské správy České statistického úřadu v Brně.