Další prasata navíc ubudou i v Horních Dunajovicích na Znojemsku, kde právě ruší chov. „Bohužel. Patnáct let jsme čekali a loni na podzim jsme rozhodli. Současný stav je totiž ekonomicky neudržitelný, a to ani pro špičkové chovy. Ty se dokáží dostat u živého prasete k třiceti korunám za kilo. Jenže na jatkách pak dostanete jen mezi pětadvaceti a sedmadvaceti korunami. Proto se to nedá dělat,“ řekl Milan Choura z dunajovického Agra s tím, že jsou navíc je také nákladná obnova prostor pro chov.

Předseda hodonínské okresní agrární komory Petr Chaloupka navíc předpokládá další problémy pro chovatele v letošním roce. „Vyskočila totiž cena jak potravinářského, tak krmného obilí, a to ze 350 až 380 korun až na pět set za metrák zrní,“ upozornil Chaloupka.

Hodonínská zahrádkářská lokalita Kapřiska dva měsíce po tornádu.
Zahrádkáři zasažení tornádem ušetří nájemné. Dostat mají i plot

Ani ve vedení celorepublikového Svazu chovatelů prasat po posledním snižování cen jatečních kusů nevidí náznaky pro zvrat. Podle statistiků se cena jatečních prasat podle poslední dat z června meziročně snížila skoro o pětinu. „Kontrast snížení cen u výstupu a zdražení vstupních nákladů, tedy obilovin, je vražedná kombinace. Za nynějšími cenami prasat u nás stojí to, že je sem dovážejí za nesmyslně nízké ceny ze zahraničí, odjinud z Evropy,“ přiblížil ředitel Svazu Jan Stibal.

Stavy prasat na jihu Moravy
2004: 496 tisíc kusů
2006: 435 tisíc
2007: 384 tisíc
2008: 309 tisíc
2009: 278 tisíc
2010: 266 tisíc
2012: 188 tisíc
2014: 168 tisíc
2018: 157 tisíc
2020 (30. 6.): 130 624
2021 (30. 6.): 130 238
* data za Jihomoravský kraj dle ČSÚ

To dokládají i poslední čísla Státního zemědělského intervenčního fondu. Z Česka bylo sice v červnu vyvezeno za 134 milionů korun vepřového masa, především na Slovensko. Oproti tomu se do České republika dovezlo téměř desetkrát víc vepřového, tedy za více než miliardu a čtvrt. Hlavní dovozci byli z Německa, Španělska a Polska. „V Evropě se vyrábí moc vepřového, ale nedaří se ho vyvážet. Dříve ho hodně spolykala Čína, kde ale klesla poptávka, takže vepřové ze Španělska, Německa či Dánska zůstalo na evropské trhu a tak se ho snaží dostat i k nám,“ vysvětlil Stibal.

Jak doplnil Chaloupka z hodonínské agrární komory, problematická je také u dovozců rozsáhlejší dotační podpora, díky níž se pak jejich maso dostane na pulty obchodních řetězců u nás. „Mají i dotaci na produkci či export, díky tomu sem pak mohou dodat maso za ceny, kterým naši nemohou konkurovat,“ podotkl s tím, že přesto se zvláště do řady řeznictví daří dostat vepřové z regionu. „Rád si zajdu k řezníkovi, ale kilo krkovičky v akci v řetězci za osmdesát korun je taky lákavé,“ dodal Rudolf Bauer ze Bzence.

Jak ale na druhé straně upozornili chovatelé dvou stovek přeštických prasat v Miloticích na Hodonínsku, tak jim se podařilo oslovit zákazníky právě jiným druhem vepřů.

K poslednímu červnu letošního roku byly stavy prasat v Jihomoravském kraji 130,2 tisíc kusů. "To je čtvrtá nejvyšší hodnota mezi kraji. Největším chovatelem je Kraj Vysočina, za něj se umístil Středočeský kraj včetně hlavního města Prahy a Pardubický kraj," uvedla v komentáři k aktuálním číslům Jindřiška Svobodová z krajské správy České statistického úřadu v Brně.