Když Jana Opletalová sbírala v lese blízko Blanska dříví, narazila na vosí hnízdo.„Najednou z hromady klacků vylétly ven vosy, tak jsme s kamarádkou začaly utíkat. Stejně se mi ale jedna z nich zapletla do vlasů a píchla mě,“ líčí dvacetiletá dívka. Měla štěstí. I když po sobě vosa zanechala štípající ranku, Jana mohla večer strávit se svými přáteli v lese. „Museli jsme ale dávat pozor na psy, aby se k tomu místu s vosím rojem nezatoulali,“ dodala.


Podle praktického lékaře Josefa Trávníčka však střetnutí se včelou, vosou nebo sršněm může být smrtelné. „Nebezpečná může být i jedna včela, záleží na místě, kam člověka píchne. Kritický je krk i jazyk, otok totiž může způsobit udušení,“ sděluje Trávníček. Dále by si měli dávat pozor alergičtí lidé. Ty může zachránit balíček první pomoci. „Balíček alergikům nabízíme,“ dodává lékař.
Pokud se člověk ocitne pod palbou ostrých žihadel, měly by mu pomoci studené obklady, důležité je i zabezpečit volné dýchací cesty. „Takto postiženého člověka je potřeba sledovat a pokud se mu zhorší dýchání, ihned kontaktovat lékaře,“ upozorňuje Trávníček a dodává, že v tomhle období je těchto případů více.


To potvrdil i velitel hasičské zbrojnice v Blansku Vojtěch Kohoutek. Hasiči zasahovali za poslední týden již několikrát. „Třeba před dvěma dny jsme likvidovali sršně čtyři metry vysoko na rodinném domě v Kunčině Vsi. V Boskovicích zase sršni ohrožovali muže na vozíčku. Byli v dutině domu,“ vyjmenovává Kohoutek poslední případy. Podle něj se hnízda objevují většinou na rodinných domech nebo stromech blízko obydlí nebo míst, kde se shromžďuje více lidí. „Děje se tak každé léto, ale teď toho přibývá. Navíc letos nebylo mnoho včelích rojů, jde spíš o vosy a sršně,“ prozrazuje Kohoutek.