Volební dění nenechalo lhostejné ani lidi na Blanensku. Svůj hlas vhodilo do volebních uren přes sedmašedesát procent voličů. Podle koordinátorky voleb v Jimoravském kraji Evy Sychrové se na Blanensku při volbách neudálo nic mimořádného.

„Volby proběhly v klidu. V žádném volebním okrsku na Blanensku jsme nezaznamenali žádné problémy, které by stály za zmínku,“ uvedla Sychrová.

Hodně lidí k volební urně chodilo už v pátek v podvečer i ve Lhotě Rapotině. „Opravdu tady bylo už dost voličů. Podle členů komise, kteří už byli u několika voleb, to letos vypadá na větší účast,“ uvedla předsedkyně tamní volební komise Markéta Smrčková.

První den čtyřicet procent

První den voleb hodilo své hlasy do volebních uren podle průběžného hlášení volební účasti necelých čtyřicet procent všech potencionálních voličů z Blanenska. V prvních hodinách po zahájení voleb se členové volebních komisí na Blanensku nenudili. Třeba v Dolní Lhotě hned po otevření volební místnosti přišlo odevzdat své hlasy přes třicet lidí z celkového počtu přibližně pěti set voličů.

„První voliči začali chodit krátce po druhé hodině. Chvíli po zahájení se tu udělala fronta. Postupně to asi bude ubývat, běžně tu chodí volit tak kolem padesáti procent lidí,“ přiblížil předseda volební komise v Dolní Lhotě Ivo Prudký.

Také v Senetářově byl největší volební nápor v pátek. V sedm hodin večer se totiž koná v protějším kostele mše a tak lidé odvolili rovnou cestou na ni. „Nejvíc voličů opravdu přijde předem mší a po ní. Aspoň se nenudíme. Zatím nás tu pobavil jen jeden mladý volič, který se chtěl na obálku s hlasovacím lístkem podepsat,“ řekla místopředsedkyně komise Blanka Hadáčková.

Volby v provizoriu

Bez vody, bez elektriky, s lampičkami napojenými na kabel od sousedů a s kyblíky na splachování záchodu. Takto čekali členové komise na svoje voliče v jednom z nejmenších volebních okrsků na Blanensku, ve Lhotě u Olešnice.

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovky na jižní Moravě.

„Pokud by k volbám přišli všichni, kdo můžou volit, bylo by to u nás celkem třicet voličů. Malých obcí je tady na Olešnicku víc, ale pokud vím, tak jsme jediná, která nemá vlastní obecní úřad,“ uvedla starostka Lhoty u Olešnice Aura Kučerová.

V obci totiž chybí budova obecního úřadu. Dlouhá léta si tam proto prostory k úřadování pronajímali od soukromého majitele. A sídlí v nich doteď. Jen bez vody a elektřiny. „Objekt, ve kterém je obecní úřad, si už od začátku devadesátých let pronajímáme. Před nedávnem ale jeho majitel zemřel a protože zatím nejsou vyřešeny všechny majetkové záležitosti, je tu odpojena voda i elektrika,“ vysvětlila starostka.

VÍCE O VOLBÁCH: Volební deník

Komise tak zažila trochu dobrodružné volby. „Večer jsme si svítili lampičkami napojenými na elektrickou prodlužku nataženou od sousedů a záchod splachujeme vodou, kterou musíme nosit v kbelících z hasičské nádrže,“ doplnila starostka.

Na Blanensku lidé volili v bezmála dvou stovkách volebních okrsků. „Na Boskovicku máme řadu malých volebních okrsků, jen kolem padesáti voličů je třeba v Ústupu, v Bačově, v Louce nebo v Rudce. Ale volební komise tam většinou zasedají v budovách obecních úřadů, ve školách nebo v různých kulturních zařízeních,“ upřesnila Iva Močičková z Odboru vnitřních věcí boskovické radnice.

Také v Blansku pro voliče přichystali sály místních škol a kulturních budov. „Jen ve městě Blansku je třicet volebních okrsků, z toho nejmenší je se sto jedenadevadesáti voliči na Olešné,“ upřesnila Hana Nedomová z Odboru hospodářské správy blanenského městského úřadu.

Stejně jako v předchozích letech odevzdávala část Blanenských svoje hlasy v předsálí místního kina. „Uvědomujeme si, že tato volební místnost vzbuzuje diskuze. Některým lidem vadí, že nevolí v uzavřené místnosti a navrhují proto třeba protější Dělnický dům. Ale tam to nejde už vůbec. Staří lidé by měli problémy vyjít schody do prvního patra a ve vestibulu budovy by to bylo ještě horší,“ vysvětlila blanenská starostka Jaroslava Králová.

VLADĚNA ŠEBELOVÁ
LEONA PAROULKOVÁ