Volební lístek půjdou lidé vhodit do urny až příští rok. Předčasné volby do poslanecké sněmovny, plánované na druhý říjnový víkend, nebudou. Kandidáti z Blanenska tak ukončili předvolební kampaně.

František Sivera, kandidát za ODS, sice kampaň ukončil, ale s lidmi se chce setkávat i nadále. „Například se zúčastním Pivní pouti v Černé Hoře. Nebudeme zde ale mít stánek s letáčky,“ uvedl Sivera.

Ten podotkl, že zrušení předčasných voleb také znamenalo zbytečné finanční náklady. „Přesná čísla, kolik jsme utratili, nemám, ale hlavně mě mrzí, že vynaložené peníze přišly vniveč. Příští rok zase začneme od nuly,“ řekl Sivera. Podle něj je zrušení předčasných voleb nešťastnou záležitostí. „Lidé čekali na volby a myslím, že Ústavní soud rozhodl zvláštním způsobem,“ dodal Sivera.

Říjnové volby by uvítala i Zuzka Bebarová-Rujbrová, která je jedničkou kandidátky KSČM. „Ne ale za každou cenu a zvláště ne při takové roli Ústavního soudu,“ upřesnila Bebarová-Rujbrová.

Ta doplnila, že volební kampaň strana zcela neukončila, ale jen zúžila. „Budeme i nadále pokračovat v setkáních s lidmi. Neprodloužili jsme ale smlouvy na plakátování, zrušili jsme také krajskou akci,“ řekla. Finanční výdaje za proběhlou kampaň podle Bebarové-Rujbrové nebyly vysoké. „Vedli jsme kampaň úsporně a také některé letáčky či plakáty, které jsme nyní natiskli, využijeme při řádných volbách v příštím roce,“ uzavřela.

Jaromíru Vítkovou, kandidující za KDU–ČSL, nastalá situace zaskočila. „Neměli jsme ale v tisku ještě například reklamní materiály, takže velká peněžní škoda to není. Chtěli jsme ale v říjnu v Boskovicích udělat setkání s naším lídrem Stanislavem Juránkem, a to nebude. Uskuteční se pouze setkání naší organizace,“ sdělila.

Setkávat se s lidmi i nadále má v plánu také kandidátka ČSSD Jana Kratochvílová. Ta zastavení předčasných voleb považuje za správný krok. „Plně s tím souhlasím. V prvé řadě jde o zájem občanů a aby se země nedostala do problémů,“ uvedla Kratochvílová a doplnila, že její osobní náklady byly jen malé.

Na přípravu předčasných voleb už vynaložilo nějaké peníze město Blansko. „Přesnou částku nyní vyčíslujeme. Náklady byly za kopírovaní, poštovné, rozvoz a odměny pro zaměstnance, kteří tuto práci dělali navíc po pracovní době,“ uvedla vedoucí odboru hospodářské správy Hana Nedomová.

Boskovicím podle vedoucí odboru vnitřních věcí Ivy Močičkové finanční výdaje v souvislosti s volbami nevznikly. „Pouze to byla moje administrativní práce,“ uvedla.