Cílem studentů je především přimět mladé lidi, aby se o politiku více zajímali. „Přišlo nám, že stále dost lidí vidí politiku jako hodně vzdálenou. Krédo projektu Názory politiků je přiblížit přímo kandidáty jako osobnosti. Jejich hodnoty, minulost, ale i plány do budoucna,“ vysvětluje Hlavenka.

Ilustrační foto
Výprasky a noci v kazajce. Z vyprávění pacientů dětských léčeben dodnes mrazí

Nelíbí se mu emočně zabarvené dezinformační kampaně. „Politické útoky byly nešvarem i letošních voleb. Zvlášť nevoličům jsme chtěli přehledně ukázat, co si jednotliví kandidáti myslí," doplňuje.

Rozdělené partaje

Před parlamentními volbami vybrali hlavní témata a kandidátům položili dvanáct stejných otázek. Jste pro vystoupení České republiky z EU? Řešili byste důchodovou krizi také zvýšením věku odchodu do důchodu? Jste pro zavedení stejnopohlavních sňatků a jejich zrovnoprávnění s manželstvím muže a ženy? Zveřejnili poté odpovědi i na tyto otázky. „Vybírali jsme je na základě průzkumů a témat, na než se lidé ptají. Vytváříme rozsáhlou databázi argumentů politiků, tedy s jejich komentářem k otázce, nejen deklaraci ano, nebo ne," popisuje student.

Mladíci z Brna mají teprve před maturitou, ale podařilo se jim vytvořit web se stovkami profilů politických kandidátů, který funguje také jako volební kalkulačka. Student Vojtěch Hlavenka.Mladíci z Brna mají teprve před maturitou, ale podařilo se jim vytvořit web se stovkami profilů politických kandidátů, který funguje také jako volební kalkulačka. Student Vojtěch Hlavenka.Zdroj: Se svolením: autoři Názory politiků

Kontaktovat zhruba tři sta kandidátů a především dostat z nich odpovědi byl podle Hlavenky mnohdy oříšek. „Náročná práce, ale zábavná. Odpovědi byly různorodé a mnohdy pro mě překvapivé,“ konstatuje. Oslovení členové koalice SPOLU byli například rozděleni přibližně na polovinu v otázce přijetí eura do dvou volebních období. Kandidáty ANO rozdělil dotaz na objektivitu České televize.

Nyní dvojice nadšenců kompletuje profily všech nových poslanců a poslankyň. „Ne všichni kandidáti nám totiž odpověděli. Do toho přišlo ono kroužkování - teď oslovujeme i politiky, kteří uspěli z nižších pozic na kandidátce,“ říká středoškolák.

Videa do škol

Následující výzvou je pro Brňany vytvoření výukových videí pro školy o politických institucích, třeba i o fungování obecních zastupitelstev. Jakási pomůcka pro učitele s komentáři expertů a známých osobností. Lákavá je pro dvojici také prezidentská volba plánovaná na rok 2023. „Kandidátů bude poměrně málo. Půjdeme určitě víc do hloubky jednotlivých osobností,“ naznačuje.

Hlavenka by byl rád, kdyby jejich projekt pomohl voličům i v dalších letech. „Myslím, že každý z nás má mít o politice nějaký všeobecný přehled. Přijde mi, že dost voličů se rozhoduje pouze na základě emočních vyjádření politiků, což není dobře,“ míní.

Podcast Evropa pro Čechy
Bude Evropská unie mazat váš Facebook? Podcast Evropa pro Čechy

Jeho zájem o politiku zčásti vychází z rodinného zázemí. Hlavenka je synem jihomoravského krajského politika. „Od mládí jsem rád pročítal kvalitní politické analýzy. Politika je v principu jakási hra a nekonečný seriál. Ve výsledku se ale významně dotýká nás všech. Svou budoucnost přesto vidím spíš v byznysu, ale politika určitě zůstane mým koníčkem,“ dodává gymnazista z brněnské Bystrce.