Jeho lídrem je pětadvacetiletý student vysoké školy David Mareček. Sdružení vzniklo teprve před měsícem, kvůli volbám. „Spolek tvoří hlavně studenti s věkovým průměrem kolem třiadvaceti let. Spousta Olešnických nás dobře zná, protože se hodně angažujeme v kulturním dění ve městě," uvedl Mareček, který zároveň pracuje jako programátor.

V olešnické politice se chce angažovat proto, aby do ní přinesl mladý hlas. „Myslím, že dění na radnici je potřeba oživit a omladit. Všichni se chceme ve městě usadit, záleží nám na tom, co se tam děje. Plánujeme oživit hlavně kulturní a společenský život. Rozhodně si ale nechceme hrát na reformátory a říkat, že je v Olešnici všechno špatně," uvedl Mareček.

Nováčkem v politice bude i František Žíla. Povede Živnostníky Olešnice – sdružení nezávislých kandidátů. „Záleží nám na tom, co se v Olešnici děje. A chceme se na veřejném životě aktivně spolupodílet. Vedení města udělalo hodně práce, chceme v ní pokračovat," vysvětlil Žíla, povoláním klempíř a pokrývač. Být starostou však nechce. „Mám svou živnost a práci, která mě nesmírně baví," zdůraznil.

Změnu v Olešnici však připravila i jedna z etablovaných politických stran. Lídrem KSČM je Radek Novotný. I on bude v komunální politice dělat první krůčky. „Jsem původem z Olešnice, dlouho jsem však bydlel na Vysočině. Letos jsem se vrátil. Rád bych dělal slušnou politiku pro město. Je tady spousta problémů, které se ne vždy úplně řeší. Třeba zaměstnanost a infrastruktura. Naše strana je z těch levicových jediná, která má dlouhodobě ustálený program," je přesvědčený Novotný, který pracuje jako živnostník.

Kormidlo Sdružení nezávislých kandidátů bude už pošesté držet v ruce současný starosta Olešnice Zdeněk Peša. Na svém postu by rád setrval i nadále. „Rád bych navázal na dvacetileté úspěchy našeho města a pokračoval v nich. Výsledky naší práce jsou nezpochybnitelné," řekl Peša. Podle svých slov zatím nevidí ve městě následovníka, který by ho mohl ve funkci starosty nahradit.

Sdružení občané města Olešnice povede poprvé, ale již do druhých voleb, Jakub Slavíček, který pracuje jako manažer kvality. Nového lídra na kandidátce má i olešnická KDU-ČSL. Je jím současný místostarosta města Pavel Adamec.

Pořádný vítr je i na kandidátkách v Kunštátě. Lídrem Sdružení nezávislých kandidátů se stal bývalý kriminalista a brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas. „Minulé volební období jsem založil Sdružení nezávislých, ale do zastupitelstva jsme se nedostali. Věřím, že nyní k tomu od voličů mandát dostaneme. Máme spoustu plánů, jak ovlivnit a vylepšit život v Kunštátě," sdělil Lubas. Tahounem ČSSD bude opět současný starosta Kunštátu Zdeněk Wetter. „Samozřejmě mám zájem být starostou i další čtyři roky. Chci pokračovat v akcích, které jsou rozjednané a rozvíjet město. Nepovedlo se nám vždy všechno tak, jak jsme si představovali, ale myslím, že jsme odvedli spoustu práce," řekl Wetter.

V čele Sdružení občanů pro Kunštát bude stát Pavel Göpfert, který v letech 2006 až 2010 zastával funkci starosty. „Nechceme vést stranické souboje, které se nyní na radnici dějí. Rád bych navázal na svou předchozí politickou kariéru. Tehdy jsme toho udělali pro město hodně," konstatoval Göpfert.

Jedničkou na kandidátce KDU-ČSL bude poprvé Bohuslav Ježek. Nestraníky – Volbu pro Kunštát povede již třetí volební období stavební technik Petr Sojka.