Jak už podle něj z názvu vyplývá, Blanenským chtějí její kandidáti přinést změnu. „Stávající koalice funguje čtyři volební období a propad mezilidských vztahů nepřispívá k dobrému fungování ve městě," myslí si Hrnčíř.

Změna pro Blansko chce voliče oslovit veřejně známými osobnostmi. „V našem týmu je například chirurg František Řezník, advokát Jaroslav Šedivý nebo blanenský biatlonista Petr Kolář. Všech pětadvacet kandidátů v tuto chvíli ještě vybraných nemáme, ale včas je doplníme," řekl Jan Hrnčíř.

Jedničkou na kandidátce Republiky pro Blansko, která vznikla letos v únoru, zůstává i nadále bývalý manažer fotbalového klubu FK Blansko Bohuslav Jedinák. „Myslím, že naději na úspěch mají nejen etablované politické strany, ale i ty, které vsázejí na známé tváře regionu jako my. Chceme dokázat, že dění v Blansku nám není lhostejné, více voličům prozradíme, až začne kampaň, " uvedl Jedinák.

V čele Volby pro město bude stát už druhé volební období Jaromír Roučka. „Náš kolektiv se částečně omladí, všech pětadvacet členů už máme zvolených," uvedl Roučka.

Staronovým lídrem blanenské strany TOP 09 bude ekonom Roman Špaček, který také věří, že voliče mimo jiné přilákají mladí kandidáti. „Zhruba polovina našich členů bude nových, jsou mezi nimi i vysokoškolští studenti. Naše cíle se zásadně nezmění, chceme klást důraz na přísné hospodaření a omezit byrokracii v našem městě," nastínil Špaček.

Pro voliče asi nebude překvapením, že v čele blanenské KSČM stane již poněkolikáté Stanislav Navrkal, který v ní působí od roku 1990. I on stranu posílil o nové kandidáty. „V první desítce máme pět mladých lidí do třiceti let. Jako například studenta konzervatoře Lubomíra Chlupa nebo zdravotní sestru Natálii Novotnou. Chceme jim předat své zkušenosti tak, aby uměli rozpoznat priority města. Zatím jsme byli vždy v opozici, ale svými hlasy jsme podpořili třeba výstavbu nových bytů nebo knihovny," řekl Navrkal.

Lídrem ČSSD do podzimních voleb je současný blanenský starosta Ivo Polák. Jedničkou ODS je pak místostarosta Jiří Crha. Lidovce povede současný tajemník blanenské radnice Josef Kupčík. Jedničkou na blanenské kandidátce hnutí Ano 2011 je podnikatel Pavel Matuška.

PETRA SRSTKOVÁ