Jedenáct kandidátek v Boskovicích a devět v Blansku. Z takové nabídky budou v říjnových volbách do obecních zastupitelstvech vybírat voliči ve dvou největších městech na Blanensku. Do úterního odpoledne mohli zástupci stran, sdružení a různých hnutí podat k registračním úřadům, kterých je na Blanensku devět, kandidátní listiny pro volby do obecních zastupitelstev i do senátu.
Zejména zástupci z menších obcí si to nechali až na poslední den. „Zhruba z jedné třetiny obcí přišli až dnes. Poslední před čtvrtou hodinou, kdy vypršel termín pro podávání kandidátních listin, byla kandidátka Sdružení nezávislých kandidátů Žernovník,“ uvedla Hana Nedomová z blanenské radnice, kde přijímali kandidátky z pětatřiceti obcí ve svém obvodu.
Podobná situace byla i na boskovické radnici. „Asi čtyřicet z celkem sto sedmadevadesáti kandidátek jsme přijali až dnes. Poslední byl asi v půl čtvrté nezávislý kandidát z Újezdu u Boskovic,“ řekla Iva Močičková z boskovické radnice. Na Blanensku i Boskovicku alespoň jednu kandidátku sestavili ve všech obcích. Také na Letovicku dali dohromady nejméně jednu kandidátku ve všech šestnácti obcích. Celkem na letovickém registračním úřadě přijali osmašedesát kandidátek, z toho osm přímo v Letovicích.
Zatímco ve volbách před čtyřmi lety mohli Boskovičtí vybírat z devíti kandidátních listin, letos to bude o dvě víc. Kandidátky ve městě sestavili ODS, ČSSD, Strana práv občanů Zemanovci, KDU-ČSL, Věci veřejné, KSČM, Sdružení SNK ED a Sportovci pro Boskovice, Společně pro Boskovice – Strana zelených a Nezávislí, Sdružení Nestraníků, TOP 09 a Prosperita Boskovic. V čele svých kandidátek znovu stojí nynější starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek (ODS) i místostarostka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Oba chtějí v práci na radnici pokračovat.
Mezi jmény na devíti kandidátních listinách při minulých volbách volili Blanenští. Ze stejného počtu mají na výběr i letos. Jsou to Volba pro město, TOP 09, ČSSD, Volte Pravý blok, Strana zelených, Věci veřejné, KDU-ČSL, ODS a KSČM.
V Blansku je už nyní jisté, že do křesla starosty usedne někdo jiný než nynější první žena města Jaroslava Králová. Ta sice i letos kandiduje, ale starostkou už být nechce. „Na radnici pracuji už třetí volební období, takže jsem se rozhodla, že uvolním prostor jiným. V blanenském zastupitelstvu bych ale nadále chtěla působit,“ uvedla Jaroslava Králová, která kandiduje na čtvrtém místě. Co bude dělat, až skončí jako starostka, to zatím neřeší. „Budu o tom ještě přemýšlet. Patrně budu pracovat s manželem ve firmě,“ dodala.
Jedním z adeptů na místo starosty Blanska je tak nynější lídr kandidátky ODS Jiří Crha. Ten už deset let vede jako ředitel Krajský úřad v Brně, před tím působil jako přednosta Okresního úřadu v Blansku. „Osmnáct let pracuji jako úředník a už dost dlouho uvažuji o vstupu do politiky. Takže když jsem byl místním sdružením ODS vyzván, přijal jsem to. Myslím, že mám spoustu zkušeností a kontaktů, které můžu při práci pro Blansko využít,“ uvedl Crha. Jako starosta ani zastupitel města by nemohl být dále ředitelem krajského úřadu. „S tím počítám. Vím, že pokud ta situace nastane, budu se muset rozhodnout,“ dodal.
Na Blanensku se ve dnech patnáctého a šestnáctého října budou konat i volby do senátu. O křeslo po senátorovi Vlastimilu Sehnalovi (ODS), který už nekandiduje, usiluje deset kandidátů.