František Sivera – Občan. demokratická strana: Nutné je snížit státní dluh

1. Jak jste spokojený s výsledky voleb?

Celkový výsledek voleb považuji za velmi pozitivní. Umožňuje totiž sestavit středopravicovou vládu, která bude řešit reformu zdravotnictví a důchodového systému. Výsledek voleb na Blanensku už je pro ODS horší. Myslím, že zdejší vítězství levicových stran je dáno především velkou nezaměstnaností v okrese.

2. Považujete za výhodu, že budete moct navázat na předchozí poslaneckou práci?
Za výhodu to určitě považuji, znalost prostředí mi umožňuje lépe se po volbách v parlamentu etablovat. I když obměna poslanců bude tentokrát masivní, v parlamentu přibude spousta nových tváří.

3. Do čeho nejdřív se jako poslanec pustíte?
Věřím, že se ODS brzy podaří dohodnout na spolupráci s ostatními středopravicovými stranami a začít okamžitě pracovat na státním rozpočtu. Za nejpodstatnější považuji snížení státního dluhu a práce na zákonech, které se týkají důchodové reformy a systému zdravotnictví­.
Michal Babák - Věci veřejné: Zaměřím se na rozpočet

1. Jak jste spokojený s výsledkem voleb?

Jsem samozřejmě maximálně spokojený. Náš volební výsledek byl nečekaně dobrý hlavně na Moravě. Z celkového výsledku voleb mám radost hlavně proto, že pravděpodobně vznikne vláda s velkou nadpoloviční většinou.

2. Jak se Vám jako čerstvému poslanci změní život, budete se stěhovat do Prahy?

Už nyní trávím půl týdne v Praze s rodinou a půl týdne na Moravě, což tak asi zůstane, takže to moc velká změna nebude. Je nutné, abych byl ve svém volebním kraji stejně tak jako v Praze. Svou dosavadní práci ve firmách jsem již před volbami radikálně omezil, předal ji kolegům, takže jsem plně připraven se věnovat práci poslance.

3. Do čeho nejdřív se jako poslanec pustíte?

Rád bych se ve sněmovně od počátku věnoval práci, kterou znám, což jsou daně, rozpočty, ekonomika. Chtěl bych tedy usilovat o členství například v rozpočtovém výboru sněmovny. Chci naplňovat náš volební program a postupně při potencionálním hospodářském růstu dosáhnout vyrovnaného státního rozpočtu.
Zuzka Bebarová Rujbrová - KSČM: Chci prosadit nové zákony

1. Jak jste spokojená s výsledkem voleb?

Letošní volby ukázaly, že si lidé opravdu přejí změnu. Bojím se ale, že změna vyvolaná volbou subjektů, které takzvaně v politice zatím nepůsobily, bude pouze formální, protože jde o staré politiky, kteří pouze změnili firmu. Jsem ráda, že při té čistce parlamentu si KSČM zachovala svou současnou sílu, tedy šestadvacet mandátů.

2. Považujete za výhodu, že budete moct navázat na předchozí poslaneckou práci?

Pochopitelně je to výhoda, protože nově zvolenému poslanci trvá rok až dva než naváže potřebné kontakty na ministerstvech, na úřadech a dostane se do vlastní komunitní činnosti.

3. Do čeho nejdřív se jako poslankyně pustíte?

Budu dělat to, co jsem slibovala voličům. Tedy věnovat se legislativě a návrhům zákonů, které mám připravené. Jsou to například zákony o referendu, o novomanželských půčkách, zákon řešící pytláctví a podobně. Ale bojím se, že právě současná síla pravice ve sněmovně mi v řadě případů neumožní některé z těchto návrhů prosadit.

LEONA PAROULKOVÁ
VLADĚNA ŠEBELOVÁ