Scénář byl všude stejný. Na podzim se v Hodějicích na Vyškovsku a v Lipovci a Dlouhé Lhotě na Blanensku nepodařilo sestavit kandidátky. Volby se proto musely opakovat. Jejich termín připadl na tuto sobotu.

Volební účast v Hodějících byla 68,17 procent. Devět mandátů si mezi sebou rozdělili Starostové a nezávislí a uskupení Naše Hodějice v počtu pět ku čtyřem. „Dopadlo to perfektně,“ pochvalovala si Miroslava Muselíková, která je pověřenou správkyní obce.

V Lipovci si v sobotu našlo cestu k volebním urnám 64,84 procent obyvatel. Nejvíce hlasů a sedm mandátů v zastupitelstvu získali Nezávislí pro Lipovec následovaní kandidáty uskupení Budoucnost + zkušenost = jistota, kteří získali pět mandátů. Třetí skončila Změna pro Lipovec se třemi mandáty v zastupitelstvu.

volby v číslech:

Hodějice (účast 68,17%):
Starostové a nezávislí (51,76%)
Naše Hodějice (48,23%)

Lipovec (účast 64,84%):
Nezávislí pro Lipovec (44,73%)
Budoucnost + zkušenost = jistota (30,72%)
Změna pro Lipovec (24,54%)

Dlouhá Lhota (účast 76%):
Pro Dlouhou Lhotu (76%)

Podle Ivo Šroma, který je pověřený správou Lipovce a Dlouhé Lhoty, nedošlo ani tam k ničemu nestandardnímu. „Všechno šlo hladce, potěšilo mě, kolik lidí přišlo odvolit. Konečně budou mít obce vlastní plnohodnotné vedení. Budu první, který po ustavujícím zastupitelstvu novým starostům poblahopřeje,“ neskrýval radost správce.

Jasno už mají také ve Dlouhé Lhotě. „Volební účast tam byla rekodních 76 procent,“ uvedl Šrom.

Jako jedinému se v obci podařilo sestavit kandidátku uskupení Pro Dlouhou Lhotu. To také získalo všech sedm míst v zastupitelstvu.

Konání voleb, i když v dodatečném termínu, potěšilo také bývalého starostu Lipovce Františka Kopřivu. „Jsem rád, že se volby vůbec uskutečnily, i když s jejich výsledkem moc spokojený nejsem,“ řekl Kopřiva, který obec vedl po třicet let.

Trojí volby se vyznačovaly také několika zajímavostmi. Například v Hodějících se nestalo, že by některý z voličů přišel s propadlým občanským průkazem. „Velice mile nás to překvapilo. Běžně se totiž stává, že musíme poslat pryč z volební místnosti tři až čtyři lidi s propadlým průkazem totožnosti. Je vidět, že si už na občanky dávají pozor,“ usmívala se předsedkyně tamní volební komise Martina Šujanová.

Ta zároveň i chválila voliče, kteří přišli k urnám s dětmi. „Všechny byly ukázněné a s rodiči za plentu nešly,“ vyzdvihla Šujanová.

Nyní poběží desetidenní lhůta, v níž mohou lidé zpochybnit platnost voleb. Poté mají určení správci povinnost do patnácti dní svolat ustavující zastupitelstvo.