Ačkoli si na to Dolnosmržovští stěžují už několik let, situace je stále stejná. „Bohužel, mobil má většina lidí z obce stále spíše na okrasu, protože jeho praktické využití zůstává hodně omezené," řekla například Marie Krytinářová.

Když si potřebuje zavolat, nezbývá jí než doufat, že signál chytne na některém z vytipovaných míst. „Většinou zkouším zprovoznit síť pomalým pohybem u okna nebo vystoupáním na náš zahradní kopec. Nedokážu si představit, co bych dělala, kdybych třeba potřebovala zavolat mobilem o pomoc. Mně se nikdo nedovolá téměř stoprocentně," postěžovala si.

Problém v Dolním Smržově však není jen s mobily. „Vynechává nám i pevná linka a navíc jsme si museli zvyknout, že na televizi nám několikrát za den vypadne obraz," přiblížila Krytinářová.

Řešení situace je v nedohlednu. „Párkrát už se u nás byl někdo podívat, ale nakonec vždycky jen konstatoval, že máme smůlu, jelikož jsme v údolní oblasti," naznačil předseda osadního výboru Dolního Smržova Miloš Toul.

V Letovicích o problémech vědí. „Nejedná se pouze o problém Dolního Smržova, ale prakticky celé oblasti končící někde poblíž Deštné. Bohužel není v silách vedení města cokoli změnit," podotkl starosta Letovic Vladimír Stejskal.

Situaci tak mají ve svých rukou pouze samotní operátoři. „Nedostatečnou úroveň signálu v Dolním Smržově evidujeme. Letos sice neplánujeme výstavbu vysílače v dané lokalitě, celá oblast by však měla být brzy pokryta signálem sítí čtvrté generace, což situaci významně zlepší. Nejdřív musíme uspět v aukci frekvenčních pásem a pak uvidíme, co dál," nabídla možné řešení tisková mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová.