Není to tak dávno, co pochybní prodejci doslova tyranizovali některé obyvatele Blanenska. Své o tom může vyprávět třeba Vladimír Bílý z Adamova. „Jednou byl jeden z nich velmi agresivní, nadával mi a za žádnou cenu nechtěl opustit náš dům. Tak jsem jej jednoduše polil vodou, aby se trochu zklidnil. Jenže poté mi dokonce začal vyhrožovat smrtí," popsal svoji zkušenost s podomními prodejci muž.

Na místo tehdy přijeli policisté. „Ve správním řízení jsem musel zaplatit pokutu. Naštěstí jen symbolických sto korun. Strážníci si asi uvědomili, že udělali chybu. Zákaz tehdy u nás sice ještě neplatil, ale prodejce se pohyboval na soukromém pozemku, na který se navíc dostal na základě podvodného jednání. Vydával se za instalatéra, jinak by jej nikdo dovnitř nepustil," rozvedl událost Bílý.

Sám je proto daleko klidnější od konce loňského dubna, kdy Adamovští přijali novou vyhlášku zakazující podomní a pochůzkový prodej na území města. „Sice se občas stane, že to někteří dobrodruzi u nás zase zkusí, ale podobných případů je minimum. Lidé se naučili být v tomto obezřetní a okamžitě volají policii. A někteří si zástupce určité firmy pozvou domů sami, to už je pouze na jejich svobodném rozhodnutí. Myslím, že zákaz podomního a pochůzkového prodeje bylo správné rozhodnutí," zhodnotil starosta Adamova Roman Pilát.

Prodejci na ústupu

V Blansku podobnou vyhlášku jako v Adamově přijali hned na začátku loňského roku, jako jedni z prvních v regionu. „Od té doby evidujeme dohromady pětadvacet pokusů podomních prodejců o její porušení. Asi patnáct z nich přitom hned v první polovině roku, takže je jasné, že se podomní prodejci poučili a neriskují," řekl ředitel blanenské městské policie Martin Lepka.

Poslední takový případ blanenští strážníci řešili minulý týden. „V rušné Rožmitálově ulici ve středu města postávalo několik mladých lidí a nabízeli kolemjdoucím změnu mobilního operátora. Byli to studenti, které si podobné firmy rády najímají. Oni sami ani nevěděli, že u nás nějaký zákaz platí, takže jsme je nepokutovali. Stačila domluva a byl klid, už se nevrátili," popsal Lepka.

Blanenští si uvědomují, že jsou v tomto směru určitými průkopníky. „Nevím, jestli jsme byli úplně první, kdo zákaz zavedl, ale každopádně mělo naše rozhodnutí velký vliv na ostatní. Starostové okolních měst a obcí i mimo náš region nám pravidelně volali a ptali se na naše zkušenosti. Mnoho z nich nás dříve nebo později následovalo," uvedl starosta Blanska Ivo Polák.

Také on si myslí, že porušování vyhlášky bude postupně ubývat. „Jednotliví prodejci nebo celé firmy si to mezi sebou pochopitelně řeknou. A byli by sami proti sobě, kdyby k nám i tak stále někoho posílali. Počítám s tím, že už v letošním roce to u nás bude v tomto směru skoro bez problémů," řekl Polák.

Rozhodnutí otočit se zády k pochybným nabídkám hodnotí výhradně pozitivně. „Obyvatele jsme okamžitě prostřednictvím dopisů informovali, jaké jsou jejich nové možnosti, a oni jich začali následně využívat. Agresivních prodejců ubylo, a když se objeví, mají co do činění s naší policií," nastínil blanenský starosta.

Jako v jednom z posledních velkých měst na Blanensku se pro stejný postup rozhodli koncem září v Letovicích. „Předpokládám, že jsou s tím lidé spokojení, protože se ke mně zatím žádná stížnost nedonesla. Kdyby se cokoli stalo, můžou volat městskou nebo rovnou státní policii. Je navíc dost možné, že to obchodníci zkouší raději jinde," myslí si letovický starosta Vladimír Stejskal.

K zákazu podomního prodeje ale nesáhli pouze ve městech. Platí například v Petrovicích, Cetkovicích nebo Ráječku. „My jsme zatím zaznamenali všeho všudy dva neškodné pokusy o obejití vyhlášky. Na obyčejné prodejce nařízení stačí. A těm neodbytnějším zase kdykoli dokáže domluvit policie. Ale i když jsme dosud žádný větší konflikt řešit nemuseli, udělali jsme určitě dobře," nepochybuje cetkovický starosta Petr Horák.

Například Miroslav Pokorný ale význam změny vyhlášky nepřeceňuje. „Jsem za ni rád, protože jsem slyšel, že se občas jednalo o opravdu podivná individua. Za sebe ale můžu říct, že bych se s člověkem, který by na mě něco takového zkoušel, vypořádal po svém," podělil se o svůj názor muž z Ráječka.