Nezávislé sdružení kandidátů obce Voděrady získalo čtyři křesla. Sdružení nezávislých kandidátů Voděrady všem tři. To pak podalo žalobu na neplatnost voleb ke Krajskému soudu v Brně. Po jeho verdiktu se situace otočila přesně naopak. Až nakonec Nezávislé sdružení kandidátů obce Voděrady v čele s dosavadním starostou Miroslavem Opluštilem své mandáty složilo a jeho členové na své posty rezignovali.

Teď je ale na střeše další oheň. „Pan starosta nám doručil žádost o nové konání voleb. Dva zastupitelé však podali rezignace neplatným způsobem. Pokud chtějí i nadále odstoupit, obec nám musí doručit nový návrh. Zatím jej nemůžeme postoupit ministerstvu vnitra, které volby schvaluje," popsala situaci vedoucí správního odboru Jihomoravského kraje Eva Sychrová.

Nové volby ve Voděradech jsou proto v nedohlednu. „Další termín voleb je v březnu, ale to již Voděradští nestihnou. Ministerstvo vyhlašuje nové volby jednou za čtvrt roku. A pokud nerozhodne jinak, ty nejbližší budou zřejmě až v červnu. Až když obdržíme všechny potřebné materiály ze strany Voděrad v pořádku, postoupíme návrh ministerstvu, které pak do třiceti dnů vyhlásí nové volby. Na jejich přípravu pak bude mít obec devadesát dnů," vysvětlila Sychrová.

Starostou zatím i nadále zůstává Miroslav Opluštil. Voděrady nyní podle něj fungují v rozpočtovém provizoriu. „Můžeme dělat jen nejnutnější opravy, například osvětlení. Ale nemůžeme se pouštět do větších investičních akcí," sdělil Opluštil.

O současné situaci ve Voděradech se mu ale příliš mluvit nechce. „Na ustanovujícím zastupitelstvu, které se konalo koncem listopadu, nebyla zrovna příjemná atmosféra. Lidé byli znepokojení. Všichni členové našeho sdružení složili mandát dobrovolně, rozhodně jsem nikoho neovlivňoval," řekl Opluštil.

O tom, že krajský úřad neuznal rezignaci dvou voděradských zastupitelů, nevěděla ve čtvrtek odpoledne například Lenka Plevačová. Ta je členkou stejného sdružení jako Opluštil. „Překvapilo mě to a nic o tom nevím. Naopak jsem si myslela, že situace už utichla," uvedla Plevačová.

Luboš Lepka ze Sdružení nezávislých kandidátů Voděrady všem také nic netušil. Domnívá se, že pokud by dva dotyční zastupitelé své rezignace neopravili, počet zastupitelů tím pádem neklesne pod pět a zastupitelstvo by mohlo klasicky fungovat. „Ale to je jen domněnka, uvidíme, jak se to vyvine. Z kraje jsme ale již měli signály, že bude trvat delší dobu, než se vše vyřídí, a volby nebudou dřív než v létě," nastínil Lepka.

Zároveň tvrdí, že se s Opluštilem a dalšími členy konkurenčního sdružení pokoušeli několikrát jednat, ale bezúspěšně. „Protistraně jsme chtěli nabídnout křeslo starosty s tím, že naše sdružení by si ze svých členů vybralo místostarostu. Starosta ale na schůzku nedorazil a omluvil se s tím, že odstupuje. Zakrátko poté jsme se dozvěděli, že odstoupili i všichni ostatní," dodal Lepka. Opluštil podle něj zřejmě vnímal podání podnětu soudu na přepočítání výsledků voleb jako útok na svoji osobu. „Určitě si to ale vysvětlil špatně. My jsme se jen chtěli bránit výsledku, který určil počítač. Takto dopadnou volby jednou za mnoho let. A v těch dalších mohou sestavit kandidátky i další, nově vzniklá sdružení. Třeba hasiči nebo fotbalisté. Myslím, že jsme mohli najít způsob, jak společně vést obec dobrým směrem," míní Lepka.

Proč se Opluštil nechtěl s protistranou domluvit, je těžko pochopitelné i pro Lukáše Kliku , také ze Sdružení nezávislých kandidátů Voděrady všem. „Na ustavujícím zastupitelstvu byli lidé rozhořčeni. Nechápali, proč to takto dopadlo. Bohužel lidé kolem Miroslava Opluštila neměli zájem o spolupráci s námi. Je smutné, že obec bude půl roku fungovat v omezeném režimu bez možností větších investic," popsal Klika. Podle místních potřebuje rekonstrukci například vodovodní řád.

Opluštil ale již dříve uvedl, že svého rozhodnutí nelituje. „Nechci to blíže rozebírat, ale v pozadí toho všeho byly nevkusné ataky, jak na mou osobu, tak i další členy našeho sdružení. Ať už v podobě anonymního telefonátu z budky, nebo pamfletu. Proto jsem se dalšího povolebního vyjednávání nechtěl zúčastnit. Pokud se s námi chtěli domluvit, mohli to udělat bez podání podnětu soudu," sdělil Opluštil.

V minulosti podal návrh na neplatnost voleb starosta Žďárné Pavel Hanák. Podle soudu ale k ovlivnění výsledku nedošlo. Podobně dopadla i stížnost Petrovických, kteří se na soud obrátili poté, co policisté objevili v kontejneru volební lístky.