Tomuto vývoji předcházela řada nečekaných zvratů. Překvapivě ve Voděradech dopadly již říjnové komunální volby. A to přesně padesát na padesát. O tom, které ze dvou sdružení bude mít většinu mandátů v sedmičlenném zastupitelstvu, rozhodl losem počítač. Nezávislé sdružení kandidátů obce Voděrady díky tomu získalo čtyři křesla. Sdružení nezávislých kandidátů Voděrady všem tři. To pak podalo žalobu na neplatnost voleb ke Krajskému soudu v Brně. Po jeho verdiktu bylo vše přesně naopak. „Volba kandidátky Lenky Plevačové do zastupitelstva obce Voděrady je neplatná. Členem zastupitelstva obce byl zvolen kandidát ze Sdružení nezávislých kandidátů Voděrady všem Miroslav Havelka," uvedl před několika dny předseda soudního senátu David Raus.

Lenka Plevačová z Nezávislého sdružení kandidátů obce Voděrady se tak stala náhradnicí. Na svou funkci podle svých slov rezignovala právě proto, že se nedostala do zastupitelstva. „Každý z našeho sdružení se rozhodl sám na základě svých důvodů. Myslím, že nové volby ukážou, koho si obyvatelé na radnici skutečně přejí," míní Plevačová.

Luboš Lepka ze Sdružení nezávislých kandidátů Voděrady všem uvedl, že se s druhou stranou pokoušeli několikrát jednat, avšak bezúspěšně. „Minulý čtvrtek jsme uspořádali schůzku, na kterou jsme pozvali všechny zastupitele. Protistraně jsme chtěli nabídnout křeslo starosty s tím, že naše sdružení by si ze svých členů vybralo místostarostu. Na schůzku však přišli pouze tři jejich náhradníci. Například starosta se omluvil s tím, že odstupuje. Další setkání se mělo konat v úterý, ale zrušili jsme jej, protože jsme se mezitím dozvěděli, že odstoupili i všichni ostatní," dodal Lepka.

Počínání „konkurenčního" sdružení je pro něj těžko pochopitelné. „Chtěli jsme s nimi jednat a společně se podílet na fungování obce. Nerozumím tomu, proč takhle reagovali," uvedl Lepka. Jeho kolegu Lukáše Kliku naopak vývoj v obci nepřekvapil. „Od okamžiku, kdy soud rozhodl, to spělo tímto směrem. Chtěli jsme jednat již předtím, ale pokaždé jsme se setkali s nezájmem. Přáli jsme si, abychom se nedělili na koalici a opozici, ale řídili obec společně. Bohužel lidé kolem Miroslava Opluštila nemají zájem o spolupráci," uvedl Klika.

Opluštil ale svého rozhodnutí nelituje. Podle jeho slov jej k tomu vedly vážné důvody. „Nechci to blíže rozebírat, ale v pozadí toho všeho byly nevkusné ataky, jak na mou osobu, tak i další členy našeho sdružení. Ať už v podobě anonymního telefonátu z budky, nebo pamfletu. Proto jsem se dalšího povolebního vyjednávání nechtěl zúčastnit. Pokud se s námi chtěli domluvit, mohli to udělat bez podání podnětu soudu," má jasno Opluštil.

Zakrátko ale budou Voděrady bez starosty. „Pan Opluštil musí podat prostřednictvím krajského úřadu na ministerstvo vnitra žádost o nové konání voleb. Úředníci musejí ze zákona rozhodnout do třiceti dnů, na přípravu voleb ale pak budou mít Voděradští ještě devadesát dnů. Krajský úřad by měl také obci stanovit správce, který ji bude zastupovat. Bude mít na starosti jen běžný chod radnice, o důležitých investicích rozhodovat nebude," vysvětlila vedoucí odboru vnitřních věcí boskovické radnice Iva Močičková.