Devětatřicetiletý Petr Vodák z Boskovic je šéfmechanikem Letka Racing teamu Tomáše Tomečka a slavnou rallye Paříž-Dakar má hluboko pod kůží.

„Řízení závodního vozu mě popravdě moc neláká. V týmu je to hodně svazující pozice. Náklaďák stojí spoustu peněz a sponzoři čekají výsledky. Řidič je pod velkým tlakem,“ říká s úsměvem Vodák, který závodní speciály na africké rallye jistí v doprovodném vozidle s týmem mechaniků.

Po vysoké škole nastoupil jako zkušební technik do kopřivnické Tatry. Tam se také setkal se svým spolužákem Tomášem Tomečkem. Ten před deseti lety zakládal závodní tým a Vodáka oslovil. „Byla to zajímavá nabídka a já chtěl být u toho,“ přibližuje své začátky u Letka Racing týmu Vodák.

Než vyrazil v roce 2000 na legendární dakarskou rallye navigoval jezdce na dvou menších závodech na Ukrajině a v Chorvatsku. Hned první účast na nejslavnějším etapovém závodě světa se Vodákovi vryla nesmazatelně do paměti. Posádka Tomeček, André de Azevedo a Vodák se dlouho držela na medailových pozicích. V předposlední etapě však kvůli poruše ztratila tři čtvrtě hodiny a nakonec dojela jako čtvrtá. O několik vteřin. „Tohle se nedá zapomenout. Jedete deset tisíc kilometrů a pak vás o medaili připraví pár vteřin,“ směje se muž, který si křest africkou pouští prožil jako mechanik závodního vozu.

V dalších letech se na Dakar vrátil ještě osmkrát. Jako řidič doprovodného vozidla, mechanik a v posledních době jako šéfmechanik. „V poušti jste daleko od civilizace. Musíte umět improvizovat, když chcete opravit nějakou součástku nebo náhradní díl, co není zrovna po ruce,“ dodává.

Letos se s tatrovkou podíval do jižní Ameriky, kam pořadatelé po loňském nezdaru dakarskou rallye přesunuli. „Oproti Africe byla v Argentině neskutečná atmosféra. O závod byl obrovský zájem a lidé byli vstřícní a přátelští. Na Dakaru to bylo hodně divoké a kontaktu s lidmi se posádky raději vyhýbaly,“ srovnává Vodák. Podle svých slov by chtěl s týmem na slavné rallye ještě získat medaili. Jednou už u toho v roce 2003 byl. Tehdy dojela Tomečkova tatrovka druhá.