Více peněz od ledna nezaplatí lidé na Blanensku jen za elektrickou energii, ale také za vodu. V téměř osmdesáti městech a obcích v čele s Blanskem a Boskovicemi, které jsou sdružené v okresním Svazku vodovodů a kanalizací, se od Nového roku navýší vodné a stočné o deset procent.

„Vodné bude stát za kubík přes třicet pět korun, stočné ještě o korunu více. Celkově tedy lidé místo letošních skoro pětašedesáti korun zaplatí od ledna přes jednasedmdesát korun,“ sdělil předseda Svazku Jindřich Král. Důvodů ke zdražení vody je podle Krále více. „Na cenu má vliv předpokládaný nárůst elektrické energie, který má být v okrese šestnáct až osmnáct procent, a cenu také mírně odráží nárůst inflační míry v letošním roce. Hlavním důvodem ke zdražení ale je získat disponibilní zdroje na obnovu vodohospodářské infrastruktury,“ upřesnil předseda Svazku.

Růst ceny vody
2004 48,67 Kč
2005 51,61 Kč
2006 55,55 Kč
2007 58,27 Kč
2008 64,69 Kč
2009 71,33 Kč
(cena v obcích sdružených ve Svazku vodovodů a kanalizací, včetně DPH)

Opravy ze sedmdesáti procent Svazek hradí z dotačních programů. „Potřebujeme ale zajistit, aby systém obnovy vodohospodářské infrastruktury fungoval dál i po skončení dotačního období,“ řekl Král a doplnil, že ročně Svazek vynaloží ze svých zdrojů na opravu infrastruktury kolem pětačtyřiceti milionů korun. Do roku 2013 má naplánováno asi pětadvacet akcí. Cena vodného a stočného se podle Krále bude zvyšovat i v dalších letech.

Podle ekonomického náměstka Vodárenské akciové společnosti v Boskovicích Petra Fialy spotřebuje průměrně jedna domácnost na Blanensku ročně sto dvacet kubíků vody. „V příštím roce tedy rodina zaplatí skoro o osm set korun více,“ sdělil Fiala.

Ne všichni lidé na Blanensku ale budou od příštího roku platit za vodu přes sedmdesát korun. Například v Olešnici, která není členem Svazku vodovodů a kanalizací a kde město provozuje vodovod ve vlastní režii, zaplatí lidé za kubík o více jak dvacet korun méně. I tam ale ve srovnání s letošním rokem dojde ke zvýšení ceny. „Letos stojí kubík vody skoro čtyřicet pět korun, od ledna přijde na rovných padesát korun,“ sdělil starosta Zdeněk Peša.

Důvodem ke zdražení je podle starosty předpokládaný nárůst elektrické energie a vyšší míra inflace. „Vloni jsme nezdražovali a každý kubík vody jsme dotovali šesti korunami z obecního rozpočtu. Ale musíme jednat hospodárně, takže proto je nutné cenu navýšit,“ dodal Peša.