Poplatky za komunální odpad, psy nebo za nájemné v městských bytech. Lidé na Blanensku se nemusí bát, že za ně v příštím roce zaplatí více peněz. Plošné zdražení poplatků totiž města v regionu neplánují. Poplatky navyšovala minulý rok, jejich současná výše podle vedení měst stačí.

V Blansku tak lidé na poplatku za komunální odpad zaplatí 540 korun za osobu na rok. „Je to stejná částka, jaká byla tento rok. Zdražení neplánujeme. Poplatek jsme totiž zvyšovali loni. V jednání zastupitelstva nebyl ani návrh na zvýšení nájemného v městských bytech od začátku příštího roku," řekl tajemník Blanska Josef Kupčík.

Přesto se výše poplatku zdá vysoká například Kateřině Horákové z Blanska. „Jsem ráda, že se zdražovat příští rok poplatky nebudou, ale i tak už podle mě platíme dost. V domácnosti jsme totiž čtyři a to se pak nasčítá," řekla žena.

Podobně je tomu také v Boskovicích. Tam lidé za komunální odpad příští rok zaplatí 550 korun za osobu na rok. „V pondělí jsme na zastupitelstvu odsouhlasili, že poplatek za komunální odpad zůstane pro příští rok ve stejné výši, jako byl letos. Minulý rok jsme totiž poplatek díky změně zákona mohli navýšit z pěti set korun na pět set padesát. Letos jsme tuto částku nechali. Město zatím nemusí na komunální odpad ze svého rozpočtu nějak neúměrně přispívat, takže částka zatím stačí," vysvětlila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Boskovičtí podle ní neplánují zvýšit ani poplatek za psy a plošně nebudou zdražovat ani nájemné v městských bytech. „Tam se platba mění jen o inflační koeficient," řekla Vítková.

Loni to stačilo

Hlouběji do kapsy si nesáhnou kvůli poplatkům ani Letovičtí. I tam zůstane jejich výše pro příští rok stejná jako v tomto roce. „Poplatky za komunální odpad jsme zvyšovali minulý rok z pěti set korun na pět set padesát. Letos zdražovat nebudeme. Stejně tak od nového roku neplánujeme zvyšovat ani nájemné v městských bytech," uvedl starosta Letovic Vladimír Stejskal.

Podobně jsou na tom také v Adamově. „Zdražování poplatků ani nájemného na příští rok nechystáme. Nyní vybíráme firmu na svoz komunálního a separovaného odpadu," řekl starosta Adamova Roman Pilát.

Adamovští tak v příštím roce za poplatek za komunální odpad zaplatí 650 korun. „Výši poplatku jsme měnili minulý rok. Vždycky vycházíme z nákladů na svoz odpadu z předcházejícího roku," vysvětlil adamovský starosta Pilát.

Například za vodu si ale lidé na Blanensku od příštího roku připlatí. Za vodné a stočné zaplatí lidé v obcích, které jsou součástí Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko 89,96 korun, což je asi o tři koruny víc než letos.