To podle něj znamená, že ačkoliv si lidé v příštím roce za vodu připlatí, v budoucnu ušetří. „Pracujeme na tom, abychom v roce 2016 vyjednali ještě nižší cenu. Chceme, aby lidé platili za vodu co nejméně. Cenu navyšujeme proto, abychom nepřišli o dotace z Evropské unie, které využíváme na budování nových vodovodů a kanalizací či obnovu infrastruktury. Na to musíme mít dostatek prostředků. Z finanční analýzy, kterou jsme nechali zpracovat, vyplynulo, že i při dvouprocentním nárůstu ceny za vodné a stočné na dotace dosáhneme. Kdybychom ji nezvýšili vůbec, o finanční prostředky bychom naopak přišli," vysvětlil Tioka.

Že voda bude také v Boskovicích dražší, se nelíbí například Ivetě Jedličkové. „Možná časem ušetříme, zatím mi to tak ale moc nepřijde. Energie se každoročně zdražují. Pokaždé z toho mám hrůzu. Myslím, že velké společnosti nemají příliš snahu vyjít vstříc běžným lidem," míní Jedličková.

Podle mluvčí Vodárenské akciové společnosti Ivy Šebková ušetří tříčlenná rodina do roku 2020 na vodném a stočném šest tisíc korun. „Někomu se to sice může zdát málo, nicméně jednáními o snížení nárůstu cen se nám podařilo výrazně omezit celkový nárůst cen za vodné a stočné. Úspora se v rozpočtu rodin projeví postupně," uvedla Šebková.

„Svazková" cena vody se bude v příštím roce naposledy týkat obyvatel Černé Hory. V letošním říjnovém referendu si totiž odhlasovali vystoupení ze svazku. O vyhlášení referenda usilovala především občanská aktivita Naše voda. Podle jejích členů je voda v městysi příliš drahá. „Jsme rádi, že svazek vodu zdražuje, i když mírněji než v předchozích letech. To jen potvrzuje naše finanční prognózy, že po vystoupení ze svazku budou lidé platit za vodu méně," řekl člen aktivity Patrik Hořava.

V roce 2016 by mohli obyvatelé Černé Hory platit za kubík vody pětaosmdesát korun. „Takto budeme mít stále dostatek peněz na potřebné opravy a zároveň mít prostředky na postupné finanční vyrovnání se svazkem. Kdyby rostly náklady zhruba stejně jako v předchozích letech, stále bychom byli každoročně asi dva miliony korun v plusu. Zároveň by nám zůstávala tři procenta na obnovu infrastruktury. Konečné slovo k ceně ale pak bude mít zastupitelstvo," vysvětlil další člen aktivity Miloš Bílý, který je zároveň ekonomem.

Stejnou sumu za vodné a stočné jako loni budou platit obyvatelé Rájce-Jestřebí. Město vystoupilo ze svazku před několika lety a nyní vodní zdroje obhospodařuje městská společnost Voda teplo světlo. „Lidé budou i nadále platit osmapadesát korun za kubík vody. Snažíme se být dobrými hospodáři. Naposledy jsme vodu mírně zdražili loni, asi po pěti letech. Nemusíme tolik hledět na dotace, infrastrukturu máme pronajatou od města. V jeho režii jsou také investice," sdělil jednatel společnosti Petr Klimek.

Necelých sedmapadesát korun zaplatí za kubík vody v Lysicích. Ani tam vedení městysu ke zdražování v příštím roce nepřistoupilo. „Cenu jsme navyšovali před časem, kvůli tomu, abychom udrželi vodovodní řád v provozuschopném stavu. Ale jinak se ke zdražování nepřikláníme. Ze svazku jsme vystoupili v devadesátých letech. Máme tři vlastní prameny a kanály má od nás pronajaté Vodárenská akciová společnost. V městysi však sílí tendence k tomu ,abychom si všechno obhospodařovali sami," uvedl místostarosta Lysic Radek Kratochvíl.

V Kunštátě, který vystoupil ze Svazku vodovodů a kanalizací v roce 2009, bude naopak kubík vody v příštím roce dražší o tři koruny. Letos stojí pětaosmdesát korun, v roce 2015 se cena vyšplhá na osmaosmdesát korun. „Ze zákona musíme mít dostatek prostředků na to, abychom alespoň z části plnili plán financování a obnovy vodovodů a kanalizací. I kvůli inflaci musíme tvořit jistou rezervu. Část vodovodů a kanalizací provozuje město, část Vodárenská akciová společnost," zdůvodnila vedoucí kunštátského vodohospodářského odboru Jitka Niznerová.