Po sněhu nejsou venku zatím ani památky, čas zimních radovánek se přesto rychle blíží. Provozovatelé lyžařských areálů na Blanensku tak už mají napilno a připravují se na nadcházející lyžařskou sezónu. V Olešnici už rozvážejí sněžná děla po svahu, v Hodoníně u Kunštátu jich dokonce několik přikoupili. Teď však musí ještě počkat na mrazivé počasí.

V Olešnici s přípravami na lyžařskou sezónu začali už prvního září. „Musíme nachystat vleky, ty máme dva. Na ně si musíme také nechat udělat revize. Dále máme dvě rolby, tam musíme vyměnit oleje a opravit všechno, co se přes zimu pokazilo. Zkontrolovat musíme také zasněžovací systém, máme tady osm sněžných děl a čtyři sprchy. I tam musíme vyměnit oleje a dát vše do pořádku. Když totiž potom sněžná děla rozvezeme po svahu, tak je na opravy pozdě," vyjmenoval správce olešnického ski areálu Pavel Hlaváček s tím, že nainstalovat musí i dětský vlek.

Kvůli nadcházející zimní sezóně v Olešnici také vypustili rybník. „Bereme z něj vodu na zasněžování, takže jsme rybník čistili, aby byla voda čistá, a teď jej znovu napouštíme," řekl správce areálu.

Pro nadcházející sezónu čeká návštěvníky lyžařského areálu v Olešnici několik vylepšení. „Zvětšujeme sociální zařízení, na dámských toaletách dosud byly jen dva záchody, teď tam budou čtyři. Navíc děláme i záchod bezbariérový. Zvětšujeme také kuchyň," uvedl Hlaváček.

Z akcí plánují na olešnickém svahu oslavit Silvestr, svátek svatého Valentýna a uspořádají také tradiční karneval.

Na lyžování v Olešnici si však lyžaři ještě pár týdnů počkají. „Loni jsme začínali sedmého prosince. Abychom mohli začít se zasněžováním, tak potřebujeme, aby se teplota ustálila alespoň na minus třech stupních, a to nejen v noci, ale i ve dne," vysvětlil Hlaváček.

Na mrazivé počasí čekají i v lyžařském středisku v Hodoníně u Kunštátu. „S přípravami na zimu jsme ale začali už na jaře. Zrekonstruovali jsme totiž lyžařský vlek, který je teď díky tomu rychlejší. Za hodinu nyní odbaví asi o dvě stě lidí více než před tím. Dále jsme ještě přikoupili dvě sněžná děla, takže teď jich máme dohromady pět," přiblížil provozovatel hodonínského lyžařského areálu Josef Kšica.

Dlouholetou tradici má lyžování v areálu v Hořicích, kde lyžaře začal první vrátek tahat do kopce v roce 1965. Po minulé dvě sezóny byl však areál mimo provoz.

Na své si na Blanensku přijdou i běžkaři. „Máme zde pět okruhů, které jsou v průměru deset kilometrů dlouhé. Jakmile napadne sníh, budeme stopy pravidelně prohrnovat. Lyžaři budou mít k dispozici dvě infocentra v Kořenci a v Suchém. Budeme rozdávat mapky a dávat informace o sjízdnosti okruhů," řekl Vlastimil Štefl, který přípravu tratí zajišťuje.

Loni stopy poprvé projížděli před Vánoci a lyžovalo se s přestávkou až do Velikonoc. „Velké změny letos neplánujeme. Zaměříme se spíše na zlepšení stavu tras. Větší úpravy a novinky plánujeme spíše až v příštím roce. To nám totiž vyprší pětiletá lhůta, po kterou musel projekt zůstat neměnný kvůli dotaci, kterou jsme na něj získali," dodal Štefl.