VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlaků a autobusů zůstane stejně jako letos

Jižní Morava /TÉMA/ - Už za čtrnáct dní čekají železniční dopravu na jižní Moravě velké změny. Vlaky budou jezdit podle nových jízdních řádů, v některých místech se navíc výrazně sníží počet spojů. Ani autobusů příští rok nepřibude. Kraj totiž musí šetřit a zaměřit se na to, jak v polovině roku zapojí do integrovaného dopravního systému i Znojemsko.

30.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Milan Jaroš

Přibližně stejně jako loni. To je výsledek jednání o tom, kolik spojů příští rok zajistí dopravu Integrovaného dopravního systému na jižní Moravě. Vlaků a autobusů neubude. Kvůli hospodářské krizi však ani nepřibude. Změny v železniční dopravě pocítí cestující už za dva týdny. Od třináctého prosince totiž pojedou vlaky podle nových jízdních řádů.

Změny si u drah objednala společnost Kordis, která se o dopravu v kraji stará. „Museli jsme udělat několik úprav hlavně kvůli tomu, abychom se nedostali do ztráty. To se nám povedlo, aniž jsme výrazně omezovali spoje,“ uvedla jihomoravská mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Podobně jako loni tak v pracovní den vyjede na koleje v průměru 833 osobních a spěšných vlaků, přes víkend zhruba pět set třicet.

Nejsou peníze

S tím, že změny vznikly hlavně kvůli nedostatku peněz, souhlasí i ředitel Kordisu Jaromír Holec. „Doba je taková, že úspory musíme hledat všude. To se týká zejména Českých drah. Jsem proto moc rád, že se podařilo najít řešení a počet spojů se nesníží tak, jako se to stalo v ostatních krajích,“ zdůraznil Holec. Podle něj by Kordis rád rozšiřoval své služby, ale nemá na to peníze.

Dohody obou stran určuje zákon o drahách. Nejprve kraj navrhne, jak přesně chce, aby jízdní řád vypadal, na to potom reagují České dráhy. „Je to výsledek naší společné práce. V některých krajích mají pokles až o desetinu, což se u nás naopak nestalo,“ řekl ředitel Krajského centra regionální dopravy Českých drah Pavel Karšulín.

Přestože výsledky jednání obě strany chválí, cestující na několik místech kraje nejspíše spokojeni nebudou. Vlaků, které k nim pojedou, výrazně ubude. Omezení poznají například na Blanensku. „V úseku mezi Boskovicemi a Chornicemi jsme zrušili jeden pár vlaků, mezi Velkými Opatovicemi a Chornicemi pojedou pouze čtyři páry osobních vlaků,“ řekla Šubová.

Zmizí i přímé osobní vlaky z Nedvědice na Brněnsku do Brna. Lidé, kteří dříve jezdili ranními přímými vlaky, budou muset od půlky příštího měsíce přestoupit v Tišnově. A budou na to mít i méně času – jen pět minut. Nový je i patnáctiminutový interval v pracovních dnech ve směru do Brna a protažení všech odpoledních osobních vlaků v opačném směru až do Tišnova.

Změny pocítí třeba i cestující z Vyškova. Už totiž nepojede spěšný vlak do Brna v 6.03 a ve 14.33 zpět. Moc lidí prý těmito spoji nejezdilo.

Novinky čekají i Adamov na Blanensku. Zastaví tam spěšné vlaky. Na druhou stranu dráhy zmenší počet vozů. někteří lidé si proto ve vlaku třeba nesednou. Podle drah to není velký problém, protože cesta z Brna do Adamova netrvá dlouho. „Tato změna nám přinese velké úspory,“ zdůraznil Holec.

Někteří cestující s ním ale nesouhlasí. „Odjezdy se u nás posledně měnily jen o tři minuty, to nevadilo. Horší je, že někdy autobus nejede až k nám do Milešovic, ale jen do sousední vesnice. Z té ale nenavazuje autobusový spoj,“ posteskla si Daniela Šišková.

Podobně jako vlaky je na tom autobusová doprava, přesněji dvě desítky dopravců, se kterými má Kordis uzavřenou smlouvu. „V minulých letech se počet spojů stále zvyšoval. Teď ale kvůli nezaměstnanosti a úbytku cestujících stagnuje. Příští rok tedy bude na úrovni letošního,“ uvedl Holec.

Vše podle lidí

Podle něj se jízdní řády i počty spojů řídí především potřebami cestujících. „Jednáme s obcemi, které nám říkají, kdy chtějí zajistit spoje do škol nebo do zaměstnání,“ tvrdí Holec. Podobně to funguje v celém kraji. „Každý rok se jízdní řády mění podle rozvoje, nezaměstnanosti a změn na školách v celém kraji. Jízdní řád je živý a pružný organismus,“ podotkl šéf Kordisu. Za příklad uvedl Boskovicko, Hustopečsko a Hodonínsko, kde se spoje upravily po vzniku průmyslových zón.

Integrovaný systém se teď chce rozrůstat na Znojemsko, které je poslední oblastí nezapojenou do systému. „Jednáme asi se sto padesáti obcemi. Znojemsko chceme zapojit od července příštího roku,“ uvedl Holec. Dodal, že jakmile bude dopravou propojen celý kraj, rozšiřování skončí a Kordis se zaměří na zlepšování návazností jednotlivých druhů dopravy.

#nahled|https://g.denik.cz/50/51/integrovany_dopravni_system_jihomoravsky_kraj_mapa_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/51/integrovany_dopravni_system_jihomoravsky_kraj_mapa.jpg|Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje - plán regionálních linek.#
Ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD Brno Pavel Karšulín o změnách říká: O rušení spojů rozhodují cestující

Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Konec roku se v Českých drahách nese vždy ve znamení změny jízdních řádů a rušení nebo naopak přidávání spojů. To vše na základě vytíženosti jednotlivých linek, kterou dráhy pečlivě sledují. „Rozhodující jsou pro nás především frekvenční průzkumy,“ vysvětluje Pavel Karšulín z Krajského centra osobní dopravy Českých drah Brno.

Kde letos přidáte spojů nejvíce?
Posílíme hlavně na Blanensku, Břeclavsku a Veselsku. Přidáme vlaky ve špičkách a v pátek. Naopak ubrat musíme na Boskovicku směrem na Velké Opatovice. Omezovat budeme i na Vyškovsku, kde jsme zrušili dva spěšné vlaky do Brna a dva osobní vlaky na Nezamyslice.

Jak funguje vaše spolupráce s Kordisem? Jedná se vám se společností dobře?
Jednání jsou vždycky náročná, ale nakonec se pokaždé domluvíme. Jde nám totiž oběma o stejnou věc: kvalitu služeb, která je ovšem založena na úspornosti provozu.

Kdo z vás dvou rozhoduje o změnách?
Rozhodují především cestující. Tím, jak moc jednotlivé spoje využívají. Určitě nenajdete případ, kdy bychom zrušili vlak, který jezdívá plný. Naopak, v takovém případě vlaky posilujeme.

Zapojení Znojemska do integrovaného systému se neodvratně blíží. Kolik vám ještě zbývá práce?
Musíme vybavit spoustu stanic označovači jízdenek. Proškolit obrovské množství pokladníků a vlakových čet o tarifu a podmínkách přepravy v kraji. To vše je potřeba stihnout do prvního července příštího roku, kdy se Znojemsko stane součástí systému.

ANKETA: Jste spokojeni s úrovní krajského integrovaného dopravního systému?

Martin Klubus, 24 let, student, Brno

Integrovaný dopravní systém je pro mě nejlepší variantou cestování. Je levný, rychlý a spoje na sebe dobře navazují. Kvalita vlaků i autobusů není nejlepší, ale odpovídá ceně. Vadí mi jenom, že jsou vlaky v některých časech hodně přeplněné. Jezdím každý pátek odpoledne z Brna do Hodonína a v neděli večer opačným směrem a jen málokdy si ve vlaku sednu. (lši)
Hana Jobová, 67 let, důchodkyně, Hlubočany

Určitě jsem spokojená. Dříve k nám do Hlubočan jezdily tři autobusy denně, dnes už je spojení mnohem lepší. Chodím na brigádu a službu mívám někdy i v sobotu a v neděli. S tím, jak systém funguje teď, se dostanu domů bez sebemenších problémů. Dobré spojení mám i do Brna, kam musím za doktory. Jezdívám i vlaky, ve kterých používám integrovanou jízdenku. (jar)
Kateřina Keprtová, 26 let, nezaměstnaná, Rakvice

S integrovaným dopravním systémem v našem kraji rozhodně spokojená nejsem. Ani trošku. Jezdím do Břeclavi z Rakvic. Vlaky často nenavazují na autobusy, neustále se musí čekat, a není zajištěný přípoj ani na každou hodinu. A k tomu všemu mají vlaky většinou hodně velká zpoždění. Stejně jako před pár dny, když jsem se potřebovala dostat na úřad práce. (hru)
Lenka Jochová, 17 let, studentka, Hodonín

S tím, jak funguje krajský integrovaný systém, jsem spokojená. Jezdívám každý den do školy a spoje mi teď navazují mnohem lépe než dřív. Jezdívám ještě do hudební školy a tam se mi spoj teď naštěstí mnohem zlepšil. Nemohu si stěžovat ani na nějaké časové prodlevy, protože po posledních změnách mi cestování zabere zhruba stejnou dobu jako dřív. (zč)
Michal Petr, 19 let, student, Blansko

Integrovaný dopravní systém využívám docela často, ale bohužel musím říct, že jednotlivé spoje mívají zpoždění. Autobusy častěji než vlaky. Ale vlaky ho zase mívají delší, někdy třeba i celou hodinu. Na integrovaném systému se mi líbí hlavně to, že jeden lístek platí na víc dopravních prostředků. Nemusím tak lítat po trafikách a kupovat si několik jízdenek. (par)
Anna Winschová, 69 let, důchodkyně, Brno

Jsem spokojená. Cenově je krajská doprava dostupná i pro důchodce. Spoje na sebe dobře navazují a autobusy bývají čisté. Mám jedinou špatnou zkušenost s autobusovou dopravou na trase Bystrc–Rozdrojovice. Do Kníniček mi platí předplatní jízdenka, ale na zbytek trasy si musím koupit jinou za čtrnáct korun. Ta cena mi přijde přehnaná. (lši)

Autor: Ondřej Zuntych

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uchazeč/ka musí mít sníženou pracovní schopnost - držitel částečného invalidního důchodu! Přijmeme do trvalého zkráceného pracovního poměru (35 hod týdně) na dobu neurčitou pomocnou pracovnici/pracovníka v obchodním provozu. Jedná se o administrativní práce (vystavení prodejního dokladu na PC, vytvoření přepravní štítků), komunikace se zákazníky o stavu jejich objednávek, práce na vzorkové prodejně včetně prodeje zboží, výpomoc v expedici a balení balíčků se zbožím pro eshop. Pozor: Požadujeme znalost práce s PC, komunikativnost, pečlivost, samostatnost. Zkrácená pracovní doba 35 hodin týdně. Hrubá mzda 15.000 Kč, první dva měsíce 14.000. Pracovní doba: pondělí, středa 7:00-13.00, čtvrtek 7:00-12:30, úterý: 7:00-17:00 (s půlhodinovou přestávkou), pátek 7:00-15:30 (s půlhodinovou přestávkou). Nástup možný ihned nebo dle dohody. Životopisy a info na email: bily@email.cz nebo tel.: 737 631 033 – Černá Hora. Preferujeme emailem zaslané životopisy.. Pracoviště: Ing. miloš bílý, Na Škrku, č.p. 162, 679 21 Černá Hora. Informace: -, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 120 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Možnost finančního růstu, Požadované dovednosti:, - vzdělání – ukončené SOU, - zodpovědnost, spolehlivost a důslednost, - základní znalost práce s PC, - zkušenosti s VZV a platný průkaz VZV výhodou (ne podmínkou, možnost si u nás doplnit), - dobrý zdravotní stav, Náplň práce:, - organizace vyskladňování a naskladňování na sklad, - vedení přijatého a vydaného materiálu, - dodržování skladovacích podmínek, - obsluha a kontrola svěřené manipulační techniky, Rozrůstáme se a do svých řad hledáme nové spolupracovníky., Nabízíme:, Smlouvu na hlavní pracovní poměr, Práci ve stabilní prosperující firmě s cílem stále se rozvíjet, zajímavé platové podmínky, osobní benefit, příspěvek na stravování apod., možnost finančního a kvalifikačního růstu, práci v příjemném kolektivu., Nástup možný ihned nebo dle dohody., , V případě zájmu nás kontaktujte: tel.601355595, nebo zasílejte životopisyna email: irena.ruzickova@colorprofi.cz. Pracoviště: Colorprofi, spol. s r.o., Chrudichromská, č.p. 2403, 680 01 Boskovice. Informace: , . Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů obsluha CNC vysekávacího lisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok., Zodpovědnost a vysoké pracovní nasazení, znalost práce s výkresovou dokumentací, praxe vítána., Zaměstnanecké výhody: snadná dostupnost vlakem - Adamov zast., podnikové stravování, bonus za 100% docházku., Týdenní prac. doba 37,5 hod., Strnadová Hana, tel.: 725 512 433, e-mail: hana.strnadova@eden-eu.com. Pracoviště: Eden europe, s.r.o., náměstí Práce, č.p. 483, 679 04 Adamov 1. Informace: Hana Strnadová, +420 725 512 433. Management - Management Ředitel 40 000 Kč Výrobní a investiční náměstci (ředitelé) ve stavebnictví výrobní a obchodní ředitel. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme VŠ vzdělání - stavební fakulta, autorizace v oboru pozemních staveb, praxe min. 10 let, svědomitost, pečlivost, organizační schopnosti, trestní bezúhonnost, ŘP sk. B., Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvky na životní pojištění., První kontakt telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Stavkom, spol. s r.o., Nádražní, č.p. 1332, 680 01 Boskovice. Informace: Petr Vyskočil, +420 516 453 555.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový starosta Blanska Jiří Crha.

Stop hazardu platí dál, říká starosta Blanska Jiří Crha

Příroda v Podyjí se v polovině října chová jako na jaře.
10

Příroda se chová jako v květnu. V Podyjí kvete šeřík, fíky daly druhou úrodu

Odborník na cestovní ruch Pavel Růžička: Vinařská turistika je fenomén

Jižní Morava – Místo přeplněných hlavních měst volí turisté čím dál častěji autentičtější prostředí. Takzvaný trend druhých měst se projevuje v zahraničí i České republice. Napomáhá především Brnu, ale i jeho okolí. Na jižní Moravu zájemce nejčastěji táhnou folklór a vinařská turistika, kterou lidé často spojují s výlety na kole. „Moravské vinařské cykloklostezky nabízí dokonalé propojení obou oblíbených aktivit,“ říká odborník na cestovní ruch Pavel Růžička.

Kraj vypoví smlouvy na autobusy a vysoutěží nové. Kvůli zvýšení mezd řidičů

Jižní Morava – Výpověď všem. Smlouvy na zajištění autobusové dopravy v kraji k prvnímu listopadu skončí. Rozhodli o tom v pátek krajští radní. Mohou za to problémy s financováním dopravy, které zapříčinilo vládní zařízení o zvýšení mezd řidičů. Současné smlouvy totiž neumožňují kraji dopravcům na vyšší mzdy přispět.   

Víkend v Brně bude patřit veteránům, v Jedovnicích vyloví Olšovec

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Na desítky historických aut a motocyklů se mohou lidé přijít podívat tuto sobotu na brněnské výstaviště. Kromě výstavy patří k Motortechně tradičně i burza. Sběratelské předměty, součástky i náhradní díly tam nabídne více než čtyři sta prodejců.

Daň za vedra: hrady a zámky lákaly letos méně

Jižní Morava - Největší nepřítel jihomoravských památek? Letos jednoznačně vedro. Vysoké letní teploty se promítly i do návštěvnosti zámku v Lednici na Břeclavsku. Ten sice s dosavadními čtyřmi sty tisíci vstupy zůstává i nadále jasně nejnavštěvovanější památkou v kraji, podle tamní kastelánky Ivany Holáskové ale lidí oproti loňsku zhruba o třicet tisíc ubylo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT