Svatou rodinu budou tesat nad kostelem sv. Michaela archanděla mladí sochaři studenti nebo absolventi středních a vysokých škol. „Zatímco v minulých letech si mladí umělci mohli témata vybírat, letos budou pracovat pouze na betlému. Vytvářejí jej už od druhého ročníku akce. A letos ho chceme mít dokončený, aby ho mohli lidé o Vánocích vidět v plné kráse. Ještě chybí Josef, jeden ze tří králů, ovečky a další zvířectvo, které si sochaři namyslí," uvedl starosta Vísek Stanislav Kamba.

V pátek v sedm večer bude v tamním Agrocentru Ohrada slavnostní zahájení sochařského ateliéru. „Umělci se seznámí s místními lidmi a představí jim svoje návrhy soch," přiblížil Kamba.

Zvuk brusek a ťukání dlát bude ve Vískách slyšet čtrnáct dní. Po tuto dobu budou moci návštěvníci sledovat, jak sochařům vznikají postavy pod rukama. „Akci ukončíme devětadvacátého srpna vernisáží, která začne mezi šestou a sedmou hodinou večer. Sochy budou krásně nasvícené," těší se vísecký starosta.

Již nyní zdobí malou vesničku na Letovicku zhruba pětatřicet děl. „Máme tady koně nebo čtvero ročních období ze dřeva. Myslím, že tak se může naše obec zviditelnit nejen v okolí, ale po celé republice. Když k nám například přicházejí cyklisté po nedaleké cykloturistické trase, vždy je naše díla zaujmou. Pak nám telefonují nebo píšou maily, chtějí vědět, kdo je vytvořil," pochlubil se Kamba.

Na sympozium se už velmi těší například Marie Přichystalová. „Jsem pyšná na to, že v naší malé obci máme takovou krásnou raritu. Jednou jsem viděla podobné výtvory v parku v Hořicích a říkala jsem si, jak by bylo hezké, kdybychom něco podobného měli i u nás. V našem senior klubu letos sochařům opět upečeme buchtičky, aby se jim u nás dobře pracovalo," usmála se důchodkyně.

PETRA SRSTKOVÁ