Občanské průkazy či cestovní doklady lidé na blanenském úřadě od pondělí nevyřídí. Tamní pracovnice jsou totiž nemocné. Většího množství viróz si u pacientů všímají ve svých ordinacích také praktičtí i dětští lékaři. Mnozí varují před silnými mrazy, které přišly téměř ze dne na den. Není vyloučené, že brzy vypukne epidemie respiračních onemocnění.

Všechny úřednice, které v Blansku vydávají občanky a cestovní doklady, jsou nemocné. Oddělení tak zůstává zavřené. „Minulý týden začala odpadávat jedna pracovnice za druhou. O víkendu onemocněla poslední z nich. V pondělí jsme tak museli oddělení uzavřít. Případné dotazy lidem zodpoví vedoucí. Pokud někomu doklady ukradnou zloději nebo je ztratí, vyřídí s ním jejich blokaci,“ popsal šéf odboru Radek Gajdošík. Ten doufá, že se co nejdříve provoz na úřadě obnoví. „Doufáme, že se to podaří už ve středu, ale uvidíme, “ dodal s tím, že o otevření oddělení se Blanenští včas dozví na webových stránkách města.

Tři rodiče omluvili své nemocné děti za pondělní dopoledne v letovické škole. „Problém byl zatím jen v jedné třídě, kde onemocněla třetina žáků. Nemuseli jsme tak spojovat třídy ani rušit vyučování. Navíc začnou příští týden jarní prázdniny, takže předpokládáme, že nemocnost nestoupne,“ sdělil ředitel letovické základní školy Miloš Randula.

Nedostatečné oblékání

Podle něj děti často podcení v zimě oblékání. „Na malé děti ještě rodiče vliv mají. Ty si na sobě nechají to, do čeho je obléknou. Teenageři ale chodí nalehko, i když je třináct stupňů pod nulou. Zejména děvčata, která nosí, co je zrovna v módě, a mívají tak holá záda,“ upozornil Randula.

S virózami míří tento týden více malých pacientů třeba k jedné z adamovských dětských lékařek. „Tento týden opravdu chodí víc dětí, třetina jsou ale kontroly. Mnohé potřebují vyléčit virózu, což je typické pro toto období, kdy zima vrcholí. Zřejmě už začíná zvýšená nemocnost,“ míní zdravotní sestra Ladislava Juriková.

Dveře se už začátkem týdne netrhly ani u blanenského praktického lékaře Zdeňka Grünwalda. „Zatím byl klid, tento týden ale už chodí nemocných víc. Většinou je trápí virózy, angíny nebo zánět průdušek,“ řekl lékař.

Epidemie zřejmě na Blanensku ještě není, přesnější informace ale bude mít Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice v Brně koncem tohoto týdne. „Zatím je problém s virózami, pravá chřipková epidemie se teprve rozjede. Teplotní výkyvy totiž hrají roli, navíc lidé se zimě ještě nepřizpůsobili. Sama vidím, jak chodí v ulicích bez šál, čepic a rukavic. A na to mohou doplatit,“ varuje Vaverková.

Podle ní totiž tito lidé budou mít oslabenou imunitu, mikroorganismy v jejich těle se přemnoží a začnou se také přenášet. „Nemoci se obvykle nejlépe šíří ve školách a školkách. Malé děti totiž nemají za svůj krátký život dostatek protilátek. Ve školách jich je navíc pohromadě větší počet, a to v uzavřeném prostoru. Infekční virózu často přenesou ještě domů a nakazí další členy rodiny,“ popsala šéfka odboru epidemiologie.

Lidé mohou nemocem předejít. Pomáhá teple se oblékat a hodně pít. „Je důležité, aby pili dostatek teplých nápojů, čímž nemyslím alkohol nebo třeba kávu, která odvodňuje. Nemoci předejdou i tím, že budou jíst hodně vitamínů,“ poradila Vaverková.