„Úžasný nápad, nádhera,“ těší se už teď na koncert jedna z fanynek městečka Jana Ondroušková.

Prvního července vše začne dvěma koncerty Western Symphony. Čtyřicítka hudebníků z Pražského filmového orchestru naservíruje melodie ze světoznámých filmů: Sedm statečných, Poslední mohykán nebo Poklad na Stříbrném jezeře. V kulisách divokého západu je doplní kaskadéři na koních.

Zdroj: Youtube

„Spojení westernu a filharmoniků byl můj sen. Jsem rád, že se uskuteční. Bude to jedinečná show pod širým nebem, propojení dvou světů,“ řekl Deníku šerif městečka Luboš Jerry Procházka. Lístky jsou již v předprodeji.

Podle Procházky je venkovních scén, kde lze podobné vystoupení udělat, v republice minimum. Pražský filmový orchestr vznikl před bezmála dvaceti lety a zaměřuje se na slavnou filmovou hudbu. Vystupuje v pražském Rudolfinu nebo Obecním domě, kde nedávno představil suitu Poklad na Stříbrném jezeře, která zazní i v Boskovicích.

„Westernové melodie hraje často. Koncert s kaskadérskou show bude výzva. I když jde o rozdílné světy, jsme v dobrém podobní blázni jako nadšenci v boskovickém westernu. Hodinové vystoupení bigbandu se smyčci v přírodním amfiteátru bude pro publikum hodně atraktivní. Odehrajeme třináct čtrnáct skladeb,“ vyprávěl produkční orchestru Martin Vinš, který v něm zároveň hraje na baskytaru a bicí.

Druhou novinkou je přestavení, které se bude hrát celé letní prázdniny. Po třech letech ve westernovém městečku Boskovicích skončili s Vinnetouem. Divadelní představení kopírovalo film z roku 1963 na motivy knihy Karla Maye. Autoři se drželi originálních dialogů i hudby.

Divoký západ v Boskovicích.
VIDEO: Vinnetou se s Boskovicemi rozloučí, pak připluje po Stříbrném jezeře

Práva koupili v zahraničí na tři roky. Nyní na stejně dlouhou dobu mají práva k další filmové indiánce Poklad na Stříbrném jezeře. Nyní už těžká technika a dělníci budují komplet novou scénu. „Z té původní nezůstalo nic. A jak bude vypadat nová? Prozradím, že se publikum může těšit na scenérii s vodopády a Stříbrným jezerem. První zkoušky jsou naplánované na konec dubna,“ pousmál se šéf městečka Procházka.

Nezastíral, že před třemi lety se u nevšedního představení obával propadáku. S ohledem na vysoké náklady na autorská práva, stavbu kulis, tým profesionálních herců a špičkových kaskadérů. Šel do rizika, že Vinnetou už děti a mladou generaci nebude zajímat. „Opak byl pravdou, jeho odkaz stále žije,“ poznamenal boskovický šerif.

V představení si ve vedlejších rolích zahrála také řada příznivců westernu. Jedním z nich byl například brněnský celník Jan Machálek, který navštěvuje místa, kde se natáčely filmy podle knih Karla Maye. V roli Mr. Jonese odehrál několik desítek představení. Stejně jako jeho žena v postavě indiánky Myší ocásek.

Westernové městečko v Boskovicích obsadili chlupáči.
Fascinující příznivci furry ve zvířecích kostýmech zaplnili Westernové městečko

„Kdybych to měl popsat jedním slovem, tak neskutečné. Pro sebe a kamarády jsem několik měsíců před premiérou koupil lístky. Ani ve snu mě nenapadlo, že si v ní pak zahraju. V novém příběhu bych si samozřejmě také moc rád zahrál, ale role ještě nejsou rozdělené,“ řekl milovník divokého západu.

Ročně městečko s kulisami Divokého západu v Boskovicích navštíví zhruba sto tisíc turistů. Jeho historie se začala psát před třiceti lety. Rozkládá se na ploše zhruba sedmnáct hektarů na místě bývalé pískovny. Tu si Procházka s přáteli pronajal v devadesátých letech. Postavili tam týpí a zájemcům ukazovali, jak žili indiáni. Později z něj vybudoval westernový zábavní park.