Starý znak používali Vilémovičtí několik let, i přestože v jeho zobrazení bylo několik nejasností. „Tento symbol jsme využívali neformálně, protože v jeho návrhu byly nepřesnosti. Vytvořil ho člověk, který měl historii jen jako koníček,“ přiblížil historii obecního znaku starosta Vilémovic František Kala.

Jakou podobu bude mít oficiální symbol obce, řeší Vilémovičtí již několik let. Na dokončení projektu ovšem doposud neměli dostatek peněz. „Vždycky dostalo přednost něco jiného. Již v minulosti nás některé firmy oslovily a nabídly, že zpracují grafický návrh obecního znaku. Jenže v rozpočtu jsme zrovna na to neměli peníze a na znak se tak už nedostalo,“ dodal Kala.

V současné době radní oslovili heraldika Josefa Plcha, který se problematikou erbů a symbolů zabývá, a požádali ho o zpracování návrhů nového symbolu Vilémovic. „Ucelený návrh zatím ještě nemám, ale pracuji na něm,“ upřesnil Plch.

Vilémovice mají historickou pečeť a právě podle ní chce heraldik Josef Plch vytvořit nový znak. „Historickou pečet, kterou Vilémovice mají, použiju jako inspiraci pro vytvoření nového symbolu, “ dodal Plch, který zároveň pracuje také na symbolu Bukovinky.

Petra Havlíčková