Z pestré nabídky akcí v regionu si mohou lidé vybírat už v pátek. To v Blansku budou soutěžit vodicí psi. Cesta ve tmě. To je název soutěže vodicích psů, jejíž desátý ročník se v pátek uskuteční v Blansku. Slavnostní zahájení je v půl desáté na blanenském náměstí Republiky. Při soutěži budou cvičitelé z brněnské Školy pro výcvik vodicích psů hodnotit dovednosti čtyřnohých pomocníků nevidomých a souhru s jejich pány. Až do odpoledne bude součástí akce doprovodný program. V něm zájemci uvidí například tanec se psem, poslechnou si vystoupení souboru Kaštánci nebo se dozví různé informace ze světa nevidomých lidí.

V pátek ovládne Městské kulturní středisko v Adamově velká bubenická show. V podání Wild Sticks hned dvakrát. O tři čtvrtě na jedenáct dopoledne pro školáky a v pět odpoledne pro veřejnost. Na druhé představení je vstupné osmdesát korun. Wild Sticks je českobudějovický bicí soubor, který na hudební scéně hraje již pět let. „Na bicí umí Divoké paličky zahrát snad všechny rytmy od samby přes popové hity, jazz až po americký marsch. Mají své vlastní skladby, ale hrají i Michaela Jacksona, Jamiroqai, Blue Bossa či Safri Duo," píší v pozvánce pořadatelé.

Kdo má chuť na čerstvou rybí pečínku, může si koupit rybu v sobotu v Jedovnicích. Tamní rybáři se totiž chystají na přelov rybníka Budkovanu. Na hrázi budou zároveň prodávat ryby. V nabídce budou kapři, tolstolobici a také amuři. „Za kilogram kapra lidé zaplatí osmdesát korun. Za tolstolobika pak čtyřicet korun za kilo. Počítáme, že vylovíme také něco málo amurů," uvedl za jedovnické rybáře Josef Kocman. Ryby se budou u Budkovanu prodávat od devíti dopoledne do jedné hodiny.

Kras naše společné dědictví. Tak se jmenuje jeden z projektů Místní akční skupiny Moravský kras (MAS) a zároveň festival. Ten MAS letos poprvé uspořádá společně s obcí Senetářov a slovenským partnerem, který se nazývá Občianske Združenie KRAS. Festival se uskuteční v sobotu v Senetářově.

Sobotní festival

Podle manažera Místní akční skupiny Moravský kras Jozefa Janča je hlavním cílem festivalu netradičním způsobem přiblížit kulturní dědictví Moravského i Slovenského krasu. „Senetářov se nám pro tuto příležitost jeví jako ideální místo, kde podobnou akci uspořádat. Mimo jiné proto, že v obci stojí dnes již spíše vzácná ukázka typické venkovské usedlosti," vylíčil.

Různorodý program festivalu začne v deset hodin dopoledne před tamním kostelem svatého Josefa. „Upozornil bych například na vystoupení zpěváků Ivety Francové a Martina Matese Štěpánka, romskou hudební skupinu Rozmaring z Čoltova ve Slovenském krasu nebo ukázku moderního tance a stepu, kterou obstarají děti z blanenské soukromé základní umělecké školy," vyjmenoval Jančo. Sám za hlavní bod festivalu považuje představení nového filmového cestovatelského průvodce oběma krasy.

V sobotu se dobrovolníci a členové letovického sdružení Fan-klub BOP Křetínka chystají uklidit břehy tamní přehrady. Úklid začíná v devět ráno. „Účastníky úklidu doveze autobus na parkoviště u hráze přehrady. Odtud se půjde směrem k parkovišti u mostu. Úklid zahájíme na předem domluvených stanovištích a skončíme v Lazinově. Občerstvení zajistíme," píší v pozvánce pořadatelé. Autobus odjíždí z letovické místní části Meziříčko o půl deváté ráno, o tři čtvrtě na devět od základní školy a za deset devět zastaví vedle letovické pošty.

Boskovickou sokolovnu zaplní v sobotu modely aut. Přesněji dálkově řízené modely nákladních a užitkových aut, které patří nejstaršímu a největšímu klubu majitelů a přátel těchto modelů u nás. Návštěvníci sokolovny si při akci nazvané RC Truck Show prohlédnou kromě aut také zajímavé modely čerpacích stanic, stanic technické kontroly, modely silnic či myčky. RC Truck Show začíná v sokolovně v deset dopoledne a končí v pět hodin. Vstupné je padesát korun. Rodiny s dětmi zaplatí dohromady sto dvacet korun.

Výšlap do krasu

V sobotu mohou lidé vyrazit také do přírody na turistický výšlap. V Blansku startuje od tamní kuželny v ulici Údolní od půl sedmé do devíti ráno už pětatřicátý ročník dálkového pochodu Za sněženkou do krasu. Turisté si vyberou ze tří různě dlouhých tras. Od deseti do pětatřiceti kilometrů. Na trasách je možno navštívit otevřené jeskyně Moravského krasu, případně rozhlednu Podvrší ve Veselici.