Většina modelů je v pohybu a návštěvníkům, zejména malým chlapcům a jejich otcům, září oči. „Jsme zde poprvé a jsme nadšeni, moc se nám tady líbí. Syn z Lega hodně staví a díky němu jsem se pro stavebnice postupně nadchl i já. Takže objíždíme podobné akce po celé republice. Chystáme se i na exkurzi do továrny v Kladně, kde se stavebnice vyrábí," prozrazuje Jiří Vrána, který s rodinou přijel z Březové nad Svitavou. Jeho osmiletý syn Jiří neví, na co se dívat dřív. „Líbí se mně tady úplně všechno. Doma mám z Lega postaveného třeba mamuta, ale chtěl bych určitě i kolejiště s vlaky, co jsem tady viděl. Je opravdu veliké," říká nadšeně chlapec. Jeho tatínka zase nejvíc oslovily programovatelné modely. „Něco takového budeme muset také pořídit. Jiřík tvrdí, že příští rok zde bude vystavovat. Máme toho doma z Lega postaveného hodně," směje se Vrána.

Roboty z lega na přehlídce představují studenti Střední průmyslové školy Jedovnice. Kromě skládače Rubikovy kostky je to třeba třídička kostek podle barvy, různé sledovače čar nebo sumo zápasníci, kteří se přetlačují. „Roboty programujeme v hodinách programování. Lego je na to výborné, protože hned vidíme, co jsme udělali dobře nebo špatně. A také je to mnohem zábavnější," vysvětluje student 3. B Josef Šindelka. Těší ho, že se u jejich modelů návštěvníci zastavují. „Je to dobrá příležitost ukázat, co děláme," dodává.

U obřího kolejiště, které zabírá galerii skleníku, se zastavuje také David Nurkovič se syny. „Přijeli jsme z Prahy na pozvání kamaráda, který pochází z Boskovic. Synové i já jsme fandové Lega a obzvlášť se nám líbí legovlaky. Toto provedení se všemi stavbami je opravdu úžasné," hodnotí muž. Také jeho synové nadšeně pozorují mašinky jezdící do detailů vyvedenou krajinou, kde nechybí lesy, tunely, hotely, nádraží a samozřejmě ani lidé a zvířata. Vše je pouze z Lega. „My máme doma postavené dva vlaky, jeden velký dům, plážový hotel i garáž s autem," vyjmenovává sedmiletý Michal Nurkovič.

Zraky a kroky návštěvníků ale táhnou i další modely. Například točící se obří ruské kolo i s postavičkami v kabinkách. Jeho autorem je Tomáš Kašpařík z Olomouce. „Je vysoké 2,35 metru. Pracoval jsem na něm asi padesát hodin. Teď stavím další, bude mít přes čtyři metry. V létě ho uvidí lidé na pražském výstavišti," říká autor atrakce. Lidé obdivují i jeho model Eiffelovy věže nebo oblíbenou pouťovou atrakci labutě. Kašpařík Legu propadl už jako dítě. Tehdy ho nejvíc lákaly stavebnice zaměřené na policii a western. „Lego je pořád mým velkým koníčkem. Doma mám na modely vyčleněnou celou místnost a asi dvě stě padesát kilo materiálu, ze kterého můžu stavět. Po různých hradech a zábavních atrakcích se nyní chci pustit do výroby horkovzdušných balonů. Ale létat pravděpodobně nebudou," usmívá se muž.

Pátý ročník Lego Technic Show pořádala Kulturní zařízení města Boskovice ve spolupráci se serverem kostky.org. Kvůli velkému zájmu v minulých letech byla přehlídka letos poprvé dvoudenní.