Pochod po dálničním tělese budoucí silnice R 43 pořádá Klub českých turistů Boskovice už potřetí. V sobotu vyrazí po trase z Moravské Třebové přes Boskovice, Černou Horu až do Brna Bystrce. Účastníci pochodu budou startovat z obou směrů. Cílem je výletiště u školy v Mladkově, který leží zhruba uprostřed trasy. Startovacích míst bude letos třináct. „Všichni se potkají v Mladkově, kde bude účastníky pochodu čekat kulturní program a občerstvení. Dále tam bude připravena petice na podporu stavby R43, která má pomoct vyřešit problémy na přetížené silnici z Brna na Svitavy," řekl Jaroslav Oldřich z Klubu českých turistů.

Letos účastníky akce čeká i jedna novinka. „Naplánovali jsme společnou vycházku s odborným výkladem o nedostavěném dálničním tělese, po kterém pochod povede," uvedl Oldřich. Odborný výklad připravil historik Tomáš Janda.

Do Sloupsko-šosůvských jeskyní mohou v sobotu lidé vyrazit na tradiční Evropskou noc pro netopýry. Ta se koná již po šestnácté. Cílem akce je seznámit lidi s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. „Na přelomu srpna a září se akce v Česku koná na devětatřiceti místech. Vloni si na Blanensku návštěvníci prohlíželi netopýry ve Výpustku, letos je přivítáme v areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní," řekl zoolog Miroslav Kovařík ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Kvůli omezené kapacitě jeskyně turisty pořadatelé v sobotu rozdělí do čtyř skupinek, jejichž program bude po pětačtyřiceti minutách. První návštěvníci se do jeskyně podívají v pět hodin odpoledne. Poté zhlédnou film o životě netopýrů a na závěr si zblízka prohlédnou skutečné živé netopýry. Vstup na akci je zdarma.

K Sloupsko-šošůvským jeskyním pořadatelé vypraví autobus z Blanska i z Brna. „Z autobusového nádraží v Blansku pojede o půl šesté, od brněnské kavárny Bohéma už o půl páté. Jízdenky si zájemci mohou rezervovat v ekologickém institutu Veronica," dodal zoolog.

Na kopci nad Spešovem stojí nová rozhledna. Téměř osm metrů vysoká, natřená žlutou barvou. S mottem „V životě je třeba mít nadhled a rozhled" se jí obec veřejnosti oficiálně pochlubí tuto sobotu. Slavností otevření rozhledny začíná v jedenáct dopoledne.

Sobotní večer láká k návštěvě lysického zámku. Od sedmi hodin večer do jedné ráno ze soboty na neděli je tam na programu hradozámecká noc. Prohlídky se začátky v sedm a v osm hodin je zavedou do míst, kam se běžně nepodívají, třeba na zámeckou věž. Zámecká zahrada se v devět a deset hodin stane romantickým místem, kde účinkující v kostýmech odehrají příběh Tajemství zámecké zahrady, jehož součástí bude i historický šerm. Až do jedné ráno bude přístupné nasvícené zámecké sklepení a sala terrena s výstavou jiřin.

Veterán RAF

Na letišti v Kotvrdovicích přivítají v neděli vzácného hosta – válečného veterána a příslušníka britského královského vojenského letectva Johna Pembertona, který se původně jmenoval Zbyšek Nečas. Beseda s bývalým radarovým operátorem československé B letky 68. perutě nočních stíhačů, který je i autorem knihy Dva odboje, začne ve dvě hodiny odpoledne.

Konec léta patří v agroturistickém centru Ohrada ve Vískách tradičně dožínkové slavnosti. Přestože letošní sklizeň pro zemědělce nebyla tolik úspěšná jako ta loňská, na neděli připravili bohatý program. Dožínky v Agrocentru Ohrada letos pořádají již poosmé. „Je to velmi oblíbená akce. V posledních letech nám sem přijíždí okolo dvou tisíc návštěvníků. Láká je zřejmě krásná příroda, kulturní program i zajímavé a hodnotné ceny v tombole," prohlásil za pořadatele Petr Dvořáček.

Slavnost ve dvě hodiny odpoledne zahájí folklórní soubor Kořeňák. Součástí slavnosti bude i výstava drobného zvířectva chovatelů. Zájemci si také vyzkouší svoji zručnost při jízdě traktorem. Pro nejmenší pořadatelé chystají skákací hrad a trampolíny.