Sraz dobrovolníků je ve čtvrt na devět na autobusovém nádraží v Blansku. „Odtud pojedou o půl deváté dva autobusy, které účastníky úklidu rozvezou na jednotlivá místa. Zpět do Blanska autobusy odjedou z parkoviště u Skalního mlýna o půl čtvrté a pět minut po čtvrté hodině,“ upřesnil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. Protože zájem o pomoc přírodě je velký, mohou lidé využít i linkové autobusy. „Ty brigádníky ke Skalnímu mlýnu a do Lažánek svezou zdarma,“ řekl Štefka,. Letos se úklid koná už podvacáté. Třeba loni přišlo pomáhat osm stovek lidí. Za uklízení odpadků čeká kromě dobrého pocitu na dobrovolníky odměna. „Mohou se podívat zadarmo do Balcarky, Kateřinské, Sloupsko-šošůvské a Punkevních jeskyní a také je připraveno menší občerstvení,“ nalákal Štefka.

Živo bude v sobotu také v páté zpřístupněné jeskyni Moravského krasu, ve Výpustku. Koncertem Alikvotního sboru Spektrum z Prahy tam bude v sedm hodin večer zahájen festival Cave Beat 2012. „Členové sboru navíc povedou už od dvou hodin workskop alikvotního zpívání,“ přiblížil vedoucí jeskyně Robert Dvořáček s tím, že část z výtěžku pořadatelé věnují na podporu výchovně-vzdělávacích akcí pro školy v jeskyních a přírodě.

Z pestré nabídky mohou vybírat ti, kdo mají rádi divadlo.

Například do Knínic v sobotu přijede Ochotnické divadlo Boskovice se svým kusem Mátový nebo citron. Začátek představení je v šest hodin večer v kulturním domě. Kulturní dům ve Vranové v sobotu od sedmi hodin večer zase ožije vystoupením tamního divadelního spolku Nahoď. Ochotníci si připravili divadelní představení dvou komedií ruského spisovatele a dramatika Antona Pavloviče Čechova – Námluvy & Medvěd.

Divadelní soubor LMD Kunštát přijede v neděli do Jedovnic se svou inscenací tradičního Goethova díla Faust. Romantická tragédie se zpěvy začíná v půl šesté v kinosále kulturního domu. Křtinský ochotnický výkvět alias divadelní sdružení KŘOVÝ už na pátek chystá premiéru představení Záhada zámku Canterville. Hra začíná v sedm hodin večer v křtinském společenském sále. Kdo nestihne páteční premiéru, může se vydat na reprízu, která se koná už v neděli v půl páté odpoledne v kulturním domě Tumperek v Rudici.

Hlavně děti si přijdou v neděli na své v Boskovicích. Ve tři hodiny v Zámeckém skleníku začíná poslední ze série sedmi pohádek. Je jí pohádka O krtečkovi.

Kdo dá přednost tomu pořádně si protáhnout tělo, neměl by určitě vynechat čtvrtý ročník pochodu Okolo Benešova a k památníku letců. Ti nejodvážnější mohou vyrazit už v pátek na stokilometrovou nebo na noční pětapadesátiki­lometrovou trasu. „Start je mezi osmou a devátou hodinou večerní,“ upřesňují pořadatelé z řad benešovských turistů. Denní pochody o délce pět, deset, patnáct, dvacet, pětadvacet a padesát kilometrů startují průběžně v sobotu od sedmi hodin ráno až do tří odpoledne. Start i cíl je u restaurace Morava v Benešově. Pořadatelé slibují bohaté občerstvení, úschovu zavazadel, v cíli pamětní list i možnost přespání.