Lákavý program nabízí například ples v Holštejně. V sobotu v osm hodin začne v tamním kulturním domě výstřelem z děla ples občanského sdružení Phoenix. „Je to už taková tradice. Máme svoje vlastní dělo, takže v tom není žádný problém,“ vysvětlil netradiční úvod předseda sdružení Marek Bejček. Večer zpestří také vystoupení brněnských šermířů Lucius a chybět nebude ani ohňová show.

V sobotu mohou lidé vyrazit také například do blanenského Dělnického domu na Myslivecký bál, do Cetkovic na ples tamních dobrovolných hasičů, do Olomučan na Sokolský ples, do Rájce-Jestřebí na Fotbalový ples či do letovické restaurace Koupaliště, kde ples pořádají myslivci.

Poslední dozvuky uplynulých Vánoc mohou milovníci hudby zažít v neděli ve Vysočanech. V tamním kostele svatých Cyrila a Metoděje zazpívá komorní smíšený sbor Kantila Křtiny. Půjde o závěrečný z letošní série vánočních koncertů sboru.

Spolu s Kantilou vystoupí Santini String Quartet, dirigentské taktovky se chopí Lukáš Sotolář. Začátek koncertu je ve tři hodiny odpoledne. Na programu bude například Graduale od Leoše Janáčka, Česká vánoční mše Vojtěcha Javory či Bogoroditse devo od Sergeje Rachmaninova.

Nová výstava

Novou výstavu s názvem Tři štvrtý zahájí v sobotu v Galerii města Blanska. Míří tam hned čtyři umělci. Jsou to sochaři, absolventi slovenské VŠVU. Karin Patúcová pracuje s kamenem, dřevem, kovem i keramikou, ale také videem, videoobjekty a videoinstalací.

Výstava seznámí i s tvorbou Martiny Matúšové Zimanové. „Ta je autorkou kopie Marie Terezie na bratislavském nábřeží, která je kontroverzním diskutovaným dílem současnosti,“ přiblížila vedoucí blanenské galerie Olga Hořavová. Martin Kubina zase pracuje v monumentálním měřítku, pohrává si s různými variantami domečků a schránek, čímž se dotýká architektonických forem.

Posledním z umělců je Eva Masaryková, která ve svých videoinstalacích reaguje na daný prostor. Výstava je kurátorským počinem nejen jejím, ale také vedoucí blanenské galerie. Mezi díly sochařů zatančí v sobotu na vernisáži, která začíná v pět hodin, tanečnice Marie Kuncová. Výstava potrvá do šestnáctého února.

Děti s rodiči se v neděli mohou vydat na pohádku do Zámeckého skleníku v Boskovicích. Hravé divadlo Brno tam od tří hodin odpoledne sehraje pohádku O pejskovi a kočičce. V dramatizaci populární knihy Josefa Čapka jsou divadelně zpracovány tři příběhy pejska a kočičky.

LEONA PAROULKOVÁ
DAGMAR KULAVIAKOVÁ