1. VÝLOV OLŠOVCE

Kdy? Sobota až pondělí
Kde? Jedovnice, u Olšovce

Zítra začne výlov největšího rybníka na Blanensku Olšovce v Jedovnicích. Letos bude tato velká rybářská akce dokonce třídenní. „Využili jsme toho, že v pondělí osmadvacátého října je státní svátek, takže výlov bude od soboty šestadvacátého do pondělí osmadvacátého," vysvětlil Leoš Blažek ze společnosti Olšovec.

Na programu výlovu bude jarmark s nejrůznějšími stánky a zábava pro děti, například jízda na ponících. Hlavním lákadlem ale bude občerstvení s rybími dobrotami a prodej živých ryb. „V nabídce bude kapr, amur, tolstolobik a z dravých ryb především candát," zmínil šéf jedovnických rybářů Josef Kocman. Celý výlov mohou zájemci sledovat z hráze rybníka.

2. FESTIVAL VIA BOHEMICA

Kdy? Pátek a sobota
Kde? Blansko, zámecký park

Ukázka staromaďarských umění. Tvořivé dílny pro děti v chemické laboratoři barona Reichenbacha. Soutěž ve vaření tradičních kotlíkových jídel. Jarmark regionálních produktů a ukázky řemesel. To nabídne první ročník festivalu Via Bohemica.

Ten se uskuteční v pátek a v sobotu v Blansku. Sejdou se na něm Češi a Slováci. „Tuto mezinárodní akci pořádáme jako součást přeshraničního projektu Via Bohemica, na kterém se kromě našeho sdružení podílí místní akční skupiny Stará Čierna voda a Dudváh. Cílem projektu je přiblížit kultury obou zemí a propagovat místní podnikání, a to i prostřednictvím regionální značky," sdělil Jozef Jančo, manažer Místní akční skupiny Moravský kras.

A na co se ti, kteří zavítají v pátek a v sobotu na blanenský zámek a do zámeckého parku, mohou přesně těšit? „Připravili jsme přednášky a workshop, k vidění budou ukázky staromaďarských bojových umění a vaření v historickém hunském kotli. Děti se budou moci naučit základům jízdy na koni a vystoupí i několik kapel, například Kaštánci, Netopýr, Gnomus či cimbálová muzika Veronica. Také zatančí slovenský soubor Gyékenes a soubor Drahan," popsal program Jančo.

3. FEST MAZEC

Kdy? Sobota od 16.00, neděle od 14.00
Kde? Letovice, kulturní dům

Příležitost předvést své umění dá mladým začínajícím hudebníkům Městské kulturní středisko Letovice. V sobotu a v neděli pro ně totiž v tamním kulturním domě uspořádá soutěž s názvem Fest Mazec.Vítěz soutěže získá možnost natočit si vlastní nahrávku.

O účast v soutěži mají mladí umělci podle ředitele Městského kulturního střediska Letovice Jiřího Palána velký zájem. „Soutěž tak nebude jednodenní, ale dvoudenní. Začne v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne, přičemž poslední soutěžní vystoupení bude od deseti hodin večer. Pokračovat bude v neděli od dvou hodin odpoledne. Jako zakončení obou dnů jsme připravili taneční zábavy," řekl Palán.

4. SAMHAIN

Kdy? Neděle, od 15.00
Kde? Letovice, Isarno

Archeopark Isarno u Letovic zve v neděli na oslavy svátku Samhain. Začátek je ve tři hodiny odpoledne. „Samhain je keltský nový rok a obdoba našich Dušiček. Keltové se při tomto svátku setkávali se svými předky a pořádali velké hostiny. Návštěvníci tak uvidí ukázku keltské hostiny a například souboj o krále hostiny, čekají je i různé soutěže," pozval na akci vedoucí sdružení Keltoi Václav Horák.

5. VÝSTAVA PLATIDEL

Kdy? Neděle 15.00 až 18.00
Kde? Vanovice, kulturní dům

Československá papírová platidla od vzniku republiky po současnost představí výstava, která se v neděli uskuteční v kulturním domě ve Vanovicích. „Výstavu pořádá při příležitosti pětadevadesátého výročí vzniku Československa kulturní výbor obce Vanovice. Sbírka pochází od dvou místních sběratelů," uvedl starosta Vanovic Petr Dvořáček. Výstava začne vernisáží ve tři hodiny odpoledne. Zájemci si budou moct vystavené peníze prohlížet do šesti hodin večer.

Převážnou většinu exponátů dodá František Kubín, několika kousky přispěje Karel Valenta. „K vidění budou veškerá papírová platidla, co byla v platnosti od roku 1918 do současnosti. Jde výhradně o československá platidla. Po roce 1993 pak o česká i slovenská do doby, než na Slovensku začalo platit euro," přiblížil František Kubín.