1. CHUŤ INDIE

Kdy? Pátek 18.00

Kde? Knihovna, Vilémovice

Jak chutná Indie. Komponovaný večer, který se koná v pátek ve vilémovické knihovně, je součástí dlouhodobého projektu Literární čajovny. „V letošním roce je čajovna zaměřena na představení literatury, zvyků a tradic zemí čtyř světových kontinentů. Prvním zastavením bude Indie," uvedla koordinátorka projektu Dana Nováková. Lidé uvidí dokument o posvátné řece Ganze, fotografie a ochutnají indická jídla. Večer zpříjemní tradiční indická hudba a čtení ze zajímavých knížek.

2. OLEŠNICKÁ KYTKA

Kdy? Pátek 19.00, sobota 14.00

Kde? Kulturní dům, zahrada, Olešnice

Už po osmadvacáté se letos na přelomu května a června sjedou do Olešnice milovníci folku. Koná se tam totiž už tradiční festival Olešnická kytka. Letošním hlavním hostem bude folkrocková legenda, kapela Fleret. Již několik let je festival dvoudenní. Jeho program tak i letos začne už v pátek. Od sedmi hodin večer startuje v kulturním domě představení divadla z Víru. „Následně vzplane festivalový oheň, u kterého budeme hrát a zpívat až do rána," uvedl Jakub Slavíček z pořádající trampské osady Zmijáci.

V sobotu od dvou hodin odpoledne už na zahradě kulturního domu začne samotný festival. Program si organizátoři připravili i pro nejmladší účastníky akce. „Pro děti budou nachystané soutěže a v přilehlém digitálním kině budeme promítat pohádky. Jako doprovodný program budeme mít již tradiční soutěž v pojídání párků," přiblížil Slavíček.

3. HISTORICKÝ JARMARK

Kdy? Sobota 9.00

Kde? Zámecký park, Blansko

Hned dvě tradiční události letos připadly na stejný den v roce. Blanenští v sobotu oslaví zároveň Den dětí a pobaví se na Historickém jarmarku. V areálu blanenského zámeckého parku. Pořadatelé i tentokrát slibují, že si na své přijdou děti, mládež i dospělí. Na pódiu vystoupí například Ruda z Ostravy, folklorní soubory Drahan a Drahánek či Železný Zekon. V parku se odehraje také rytířský turnaj na koních. Akci zakončí noční historický průvod městem s pochodněmi a v deset večer ohňostroj.

Lidé si letos mohou vybírat z kulturního programu, který nabídnou hned dvě scény současně. „To je asi největší rozdíl oproti loňskému ročníku, kdy byl kvůli rekonstrukci zavřený blanenský zámek. Program na hlavním pódiu zaujme hlavně dospělé," uvedl organizační zázemí Jaroslav Jeřábek, ředitel Kulturního střediska města Blanska, které obě akce pořádá.

4. DEN S NEANDERTÁLCI

Kdy? Sobota 9.00

Kde? Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně lákají v sobotu na Den dětí. Na programu budou netradiční prohlídky s pravěkými lovci. Ty začínají od devíti hodin ráno a končí v pět odpoledne. „Pro návštěvníky jeskyní jsme připravili kostýmovanou prohlídku, která se jen tak nevidí, doplněnou neobyčejným programem. Lidé nahlédnou do života pravěkých lidí. Sami neandertálci si pro děti připraví zábavné hry, za které mohou děti získat zajímavé odměny," lákají na akci pořadatelé.

5. PROHLÍDKA LÉKÁRNY

Kdy? Sobota 14.00

Kde? Barokní lékárna v Nemocnici Milosrdných bratří, kostel svatého Prokopa, Letovice

Barokní lékárna v Nemocnici Milosrdných bratří a kostel svatého Prokopa v Letovicích opět otevřou své dveře veřejnosti. „Prohlídky lékárny a kostela se budou konat od června do srpna. V září se potom uskuteční prohlídka až v sobotu čtrnáctého k příležitosti Dnů evropského dědictví. Lékárna i kostel budou přístupné ve stejných termínech," uvedla Barbora Bolomská z letovického turistického informačního centra. Poprvé si tak letovické památky návštěvníci prohlédnou v sobotu, a to od dvou a od tří hodin odpoledne. „Dále budou prohlídky pokračovat od června do srpna vždy první sobotu v měsíci. V červenci a srpnu navíc prohlídku pořádáme každý čtvrtek od dvou hodin odpoledne," popsala Bolomská.

6. KONCERT V GALERII

Kdy? Neděle 18.00

Kde? Galerie Otakara Kubína, Boskovice

Prostory boskovické Galerie Otakara Kubína rozezní v neděli koncert. Na něm vystoupí klavírista Martin Kratochvíl společně s kytaristou Tonym Ackermanem. Vstupné je sto dvacet korun. Vstupenky si mohou lidé koupit v předprodeji přímo v galerii.