1. FESTIVÁLEK BEZ BOJŮ A VÁLEK

Kdy? Pátek od 19.00, sobota od 15.00

Kde? Boskovice, Kafe za rohem, šapitó za muzeem

Jedenáctý ročník Festiválku bez bojů a válek začne v pátek v sedm hodin večer v boskovické kavárně Kafe za rohem. Pokračovat bude v sobotu v šapitó za muzeem na ulici Hradní. „Pozvali jsme znovu ukrajinskou kapelu Zapaska, která k naší radosti přijede a vystoupí už v pátek na malém zahajovacím večeru celého festiválku," uvedl předseda pořádajícího sdružení Jan Nádvorník.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, který protne hned několik hudebních směrů. „Zakládáme si na tom, že na festiválek zveme hlavně méně známé kapely, které se zde mohou představit veřejnosti. V sobotu začneme s folkovou kapelou, postupně přejdeme do rychlejšího tempa a program zakončíme s hudebními styly reggae a ska," přiblížil Nádvorník. Festival si tak budou moci užít především v odpoledních hodinách například i návštěvníci s dětmi, kteří netouží po ostré rockové nebo punkové hudbě.

V šapitó zahrají umělci hned z několika zemí. Kromě ukrajinské Zapasky bude k vidění také americký zpěvák Rocky Leon nebo třeba italská skupina CRTVTR. Program v sobotu začne ve tři hodiny odpoledne a skončí v jednu hodinu ráno vystoupením slovenské skupiny Fuera Fundo. „Kdo bude potřebovat v Boskovicích najít ubytování, může po koncertech přespat přímo v šapitó," podotkl Nádvorník.

2. FESTFEST

Kdy? Pátek od 15.00, sobota od 14.00

Kde? Velké Opatovice, fotbalové hřiště

Blue Effect, Anna K nebo skupina Buty vystoupí o víkendu ve Velkých Opatovicích na festivalu FestFest. Od pátku do soboty zahraje v areálu fotbalového hřiště patnáct kapel nejrůznějších žánrů. „Největší zájem čekáme v pátek na vystoupení Anny K, ale lidé určitě přijdou i na skupinu Buty nebo třeba na brněnskou metalovou kapelu Insania," uvedla jedna z organizátorek festivalu Anna Kaderková.

Pátý ročník hudebního festivalu začne v pátek ve tři hodiny odpoledne vystoupením kapely 2,5 promile. Areál se návštěvníkům otevře už o hodinu dříve. „Lístky budou k zakoupení na místě. Vstupenka na jeden den stojí dvě stě padesát korun, na oba dny tři sta padesát. V ceně je i možnost stanování přímo v areálu," doplnila Kaderková.

3. IBÉRICA, ZÁVĚREČNÝ KONCERT

Kdy? Sobota, 20.00

Kde? Boskovice, zámek

Celotýdenní festival španělské kultury Ibérica vyvrcholí v sobotu večer na zámku v Boskovicích. Slavnostním závěrečným koncertem. V programu Ekvilibrio Flamenco vystoupí špičkoví tanečníci Jesús Carmona a Lucía Campillo. Na kytaru je doprovodí Luis Mariano, na perkuse Miguel El Cheyenne a zpívat bude Moi de Morón. Od šesti hodin večer bude na zámku možné ochutnat španělská vína a delikatesy.

4. KONCERT MORAVANKY

Kdy? Sobota, od 14.OO

Kde? Boskovice, letní kino

Milovníci dechovky si v sobotu v letním kině v Boskovicích přijdou na své. Od dvou hodin odpoledne tam vystoupí Moravanka Jana Slabáka, Daniela Magálová, cimbálovka Ladislava Pavluše Grande Moravia a jako host Josef Zíma. Akci zahájí Boskovická kapela. Repertoár Moravanky vychází z moravského folklóru. Cimbálovka Ladislava Pavluše hraje ve stávajícím složení už třináct let. Vydala několik cédéček a spolupracovala například s Jarmilou Šulákovou.

5. SLOUPY KULTURY

Kdy? Sobota, od 18.00

Kde? Sloup, kostel

Drahoslav Gric a Karel Chudý jsou nejen organizátory celoročního cyklu Sloupy kultury, ale také významnými hudebníky. Právě jejich vystoupení završí v sobotu ve Sloupě celý cyklus. Koncert duchovní hudby začne v šest hodin večer v kostele Panny Marie Bolestné. V programu zazní díla pro violoncello a varhany německých romantiků Hermanna Schrödera, Maxe Bruche, Josepha Gabriela Rheinbergera a Oscara Wermana. Drahoslav Gric má na svém kontě mimo jiné vítězství v Mezinárodní varhanní soutěži v Magdeburgu, violoncellista Karel Chudý, člen Sedláčkova kvarteta, je laureátem soutěže Bohuslava Martinů. Cyklus Sloupy kultury bude od října pokračovat druhým ročníkem. Představí se v něm významné osobnosti českého hudebního světa, například generální ředitel České filharmonie David Mareček či Jaroslav Tůma s historickými klávesovými nástroji.