Sváteční víkend pro mnohé začne už v pátek pálením čarodějnic. Vatry se rozhoří na desítkách míst na Blanensku a většinou je bude provázet nějaký program. Například ve Velkých Opatovicích chystají pálení čarodějnic na hřišti v zámeckém parku. „Od pěti hodin odpoledne jsme připravili soutěže a už podruhé budeme volit Miss čarodějnici i čaroděje. Na vítěze čekají dorty, šerpy, hračky a pro děvčata korunky. Ale i pro ostatní děti v převlecích máme nachystané sladkosti,“ láká Jan Gondek z velkoopatovického sboru dobrovolných hasičů s tím, že vatru s čarodějnicí tam zapálí v osm hodin.

V keltském skanzenu Isarno u Letovic pojmou údajně čarovnou filipojakubskou noc jako vítání jara neboli Beltaine. „V pátek od šesti hodin večer do dvou do rána bude na programu festival irské hudby, taneční vystoupení, výuka tanců, ohnivá show a spousta dobrého jídla a pití,“ zvou pořadatelé.

Do Boskovic se už v pátek začnou sjíždět majitelé hadrových trojkolek. Hlavní závod čtrnáctého srazu velorexů se koná v sobotu v okolí Boskovic. V neděli pořadatelé srazu připravili tradiční podívanou pro diváky. V deset hodin z parkoviště u penzionu Zlatá růže odstartuje kolona velorexů, která projede ulicí Sokolská, Nádražní, Komenského i přes Masarykovo náměstí.

Až se v sobotu milenci políbí pod rozkvetlým stromem, mohou se vydat na některý ze zámků. Na zámku v Letovicích, v Kunštátě a v Boskovicích prvního května začíná turistická sezona a návštěvníky tam kromě prohlídky čeká zajímavý program. V Letovicích například vystoupení Ládi Kerndla a ohňostroj, v Kunštátě výstava současné tvorby kunštátských keramiků, v Boskovicích výstava děl studentů výtvarných oborů jedné z brněnských škol. I na zámku v Lysicích v sobotu otvírají novou výstavu. „Ve tři hodiny odpoledne začíná vernisáž výstavy historických šlechtických, rodinných a spolkových divadel a loutek, kterou doplní divadelní představení,“ uvedla kastelánka Martina Medková Rudolfová. Na zámku v Rájci je zase od soboty možné vidět výstavu květin a svatebních šatů. Koho lákají spíš kulisy hradu, může v neděli zavítat na Nový hrad u Adamova. Koná se tam slavnostní jarmark s šermem, řemeslnými stánky a hudbou v dobových kostýmech, otevřen bude i hradní šenk.

Letní sezonu v sobotu zahájí také ve westernovém městečku v Boskovicích. Na programu bude například show s lasy, kolty i ohnivými plameny, večer nebude chybět country bál. V neděli ve westernovém městečku zahraje skupina Kamelot s Romanem Horkým.

Na prvního máje se ve Křtinách sejdou zřejmě tisíce věřících. V den 260. výročí posvěcení tamního poutního chrámu tam budou oficiálně zahájeny oslavy osmi set let od zjevení Panny Marie v blízké Bukovince. Slavnostní mši povede kardinál Giovanni Coppa a v přímém přenosu ji na programu ČT2 uvede Česká televize. „Bude to nejvýznamnější bohoslužba oslav, které potrvají až do podzimu,“ přiblížil křtinský farář Jan Peňáz. Školní lesní podnik Křtiny v sobotu ve tři hodiny ve Křtinách otevře také nová boží muka a od pátku až do neděle pořádá první ročník setkání souborů trubačů loveckých signálů, fanfár a hudby nazvané Křtinské vytrubování.