Boskovická radnice investuje do muzea asi tři a půl milionu korun ročně. „Pro návštěvníky muzea se nic nezmění. Zařízení bude i nadále fungovat tak, jak jsme na to zvyklí. Budou tam výstavy, besedy a další akce. Každý rok jsme žádali kraj o finanční příspěvky. Dříve nám dávali milion korun, ale postupně se částka snižovala. Pod hlavičkou kraje bude mít muzeum mnohem víc peněz na svůj provoz, ale třeba i na vzdělávání zaměstnanců," uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Peníze dají jinam

I podle starostky Boskovic Hany Nedomové má kraj daleko větší možnosti financování muzea, než si mohlo dovolit město. „Již nyní kraj navýšil částku pro muzeum o dva miliony korun. Zaměstnanci zařízení se zaměřují i na badatelskou práci a mohou se tak těšit na to, že po převodu se ještě víc prohloubí. Muzeum bude nadále sloužit lidem z celého regionu a samozřejmě si ponechá i svůj název," přiblížila Nedomová.

Jednání s krajem loni vyvolal starosta Blanska Ivo Polák. A vedení města v Boskovicích se přidalo. „Kdybychom tak neučinili, přišli bychom o dotaci na provoz a činnost," upřesnila boskovická starostka.

Podle Poláka investovala blanenská radnice za posledních víc než dvacet let do svého muzea zhruba sto milionů korun. Každoročně ji stojí asi pět a půl milionu korun. „Po převodu tyto peníze můžeme dát na jiné věci, které jsou potřeba," řekl Polák.