Kdo si v sobotu ráno přivstane, může se vydat se svými dětmi a boskovickými skauty na výšlap z Velenova až na boskovický hrad. Po stopách ptáčníka Velena. Start pochodu je o půl deváté ráno od obecního úřadu ve Velenově. Cestou na výletníky čeká řada soutěží a her. „Pro rodiče s malými dětmi a pro všechny, kteří se nevydají z Velenova, připravíme zábavné odpoledne v blízkém okolí boskovického hradu," lákají pořadatelé. Program u boskovického hradu začíná ve tři odpoledne.

Zajímavý tip na výlet je i návštěva jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Na její návštěvníky čekají v sobotu oživené prohlídky. Jeskyní, která se nachází u Ostrova u Macochy, je provedou pohádkové postavy i objevitelé Balcarky. Prohlídky se konají vždy po patnácti minutách v době od dvou do čtyř hodin odpoledne.

Exotika ve Sloupě

Sloupští na sobotu připravili akci s názvem Přijelo k nám Zoo. Od desíti dopoledne do pěti hodin odpoledne si lidé v tamním kulturním domě prohlédnou exotické ptactvo, hady, hlodavce a trofeje zvěře. Na prostranství před kulturním domem budou k vidění větší zvířata a ukázka výcviku psů.

Sobota plná koncertů, vystoupení dýdžejů, divadel, autorských čtení a tance. Takto velkolepě se Letovičtí rozloučí s tamním biskupským gymnáziem. To od prvního července zavře definitivně své brány. BiGy Fest měl být původně charitativní akcí, která měla školu pomoct zachránit. Biskupství brněnské, které gymnázium zřizuje, však nad ním před pár týdny definitivně zlomilo hůl.

Na dvacetiletou historii školy zavzpomínají Letovičtí v jízdárně zámku. „Rozloučíme se s výjimečnou školou, která byla jedinečná svou atmosférou a individuálním přístupem ke studentům. Ti tam chodili rádi. Rozhodnutí zavřít toto gymnázium bylo kruté. A to, že vzbudilo mezi lidmi tak velký ohlas, je dobrou vizitkou školy," míní jedna z pořadatelek BiGy Festu Drahoslava Kráčmarová. Akce začne ve dvě hodiny odpoledne.

Hasičská pouť? Pojedenácté

Největší víkendovou akcí na Blanensku bude bezesporu nedělní tradiční hasičská pouť ve Křtinách. Ta se koná již po jedenácté a je zasvěcena patronovi hasičů, svatému Floriánovi. Do Křtin přijede téměř padesát sborů a skoro pětistovka hasičů.

„Pouť začíná před desátou dopoledne slavnostním průvodem hasičů s vlajkami, v historických uniformách a také s historickou či dobovou technikou. Průvod vyrazí od křtinského koupaliště k chrámu Panny Marie Křtinské," řekl Vladimír Kalivoda z týmu pořadatelů.

Centrum pouti bude právě před křtinským chrámem, ve které se bude o půl jedenácté dopoledne sloužit slavnostní mše svatá. Na křtinském náměstí budou na programu ukázky historické techniky, ostrý zásah se stříkačkou taženou koňmi, ukázky činnosti mladých hasičů a další. „Hasiči převedou například záchranu člověka z havarovaného auta nebo záchranu osoby z výšky lezeckou skupinou," dodal Kalivoda.

V doprovodném programu vystoupí tanečnice ze skupiny Glitter Stars ze Slavkova. Hrát bude Sivická kapela.